The dilemma of the gaze in Angela Carter's Nights at the Circus and Elif Şafak's Mahrem (the gaze)
Angela Carter?ın Nights at the Circus ve Elif Şafak?ın Mahrem romanlarında bakış ikilemi
- Tez No: 306399
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ECEVİT, YRD. DOÇ. DR. NİL KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Angela Carter'ın Nights at the Circus romanıyla Elif Şafak'ın Mahrem romanı ataerkil bakış açısından ele alınmakta ve karşılaştırılmaktadır. Çalışmada, Nights at the Circus ve Mahrem romanlarındaki kadın başkarakterlerin ciddi bir bakış ikilemi içerisinde olduğu savunulmaktadır. Bir yanda ataerkil bakış onları seyirci önünde edilgen bir nesne haline getirirken, diğer yanda aynı bakış, bu karakterlerin benlik bilinci ve toplumsal düzen duygusu için gerekli hale gelmektedir. Romanları ataerkil bakış kuramları açısından incelemek için kullanılan kuramsal çerçeve, John Berger'ın Ways of Seeing başlıklı eseri ve Laura Mulvey'nin ?Visual Pleasure and Narrative Cinema? adlı makalesinden oluşmaktadır. Baş karakterlerin içine düştüğü ikilemi incelemek için ise, Sigmund Freud'un ?scopophilia? (bakmanın verdiği haz) kuramı, Jacques Lacan'ın benlik oluşumu ve bakış ilişkisi ve Michél Foucault'nun bakış ve toplumsal disiplin ilişkisi kuramları kullanılmıştır. Bu kuramsal çerçevede yapılan karşılaştırmalı çalışma, bakış konusunun karmaşıklığına ve evrenselliğine dikkat çekmeyi ve feminist düşüncenin bu konuya yaklaşımına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes and compares Angela Carter?s Nights at the Circus and Elif Şafak?s Mahrem (The Gaze) from the perspective of theories of the patriarchal gaze. The study argues that the female protagonists in Nights at the Circus and Mahrem (The Gaze) have a dilemma in relation to the gaze. On the one hand, the gaze makes these characters passive spectacles in front of the audience and objectifies them. On the other hand, the gaze appears to be a necessity for a sense of identity and order. The theoretical framework used to analyze the novels from the perspective of the patriarchal gaze includes John Berger?s Ways of Seeing, which is about visual representations in Western art and Laura Mulvey?s article ?Visual Pleasure and Narrative Cinema?, which analyzes women?s position in Hollywood movies. In order to explore the dilemma the protagonists find themselves in, on the other hand, Sigmund Freud?s theory of scopophilia, Jacques Lacan?s discussion of the role of the gaze in psychosexual development and identity formation and Michél Foucault?s evaluation of the gaze as a tool for discipline have been made use of. The comparative analysis of the two novels within this theoretical framework aims to demonstrate the complexity and universality of the issue and provide further food for thought for feminist thinking on this topic.