An assessment of academic writing needs of graduate students
Lisansüstü öğrencilerin akademik yazı ihtiyaçları üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 306400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma temelde, Ankara'da bulunan öğretim dili İngilizce olan bir üniversitedeki lisansüstü öğrencilerin akademik yazı ihtiyaçlarını ve yazma özyeterliği inançlarını araştırmayı amaçlamıştır. Buna ek olarak yazma ile ilgili ihtiyaçların belirlenmesinde önemli rolü olan yazma ile ilgili ödev türlerinin sıklığı, yazılı kaynakların faydalılık derecesi, akademik yazının algılanan önemi ve Türkçenin yazma sırasındaki rolü incelenmiştir. Çalışma için gerekli nicel veriler Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne kayıtlı 213 lisansüstü öğrenciden ?Lisansüstü Öğrenciler için Akademik Yazı İhtiyaçlarını Değerlendirme Anketi? yoluyla toplanılmıştır. Verilerin analizinde ise betimsel istatistik, açıklayıcı faktör analizi ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Betimsel istatistik sonuçları lisansüstü öğrencilerin akademik yazının zorluklarının üstesinden gelebilmek için daha geniş bir kelime dağarcığına ihtiyaç duyduklarını ve daha uzun araştırma makaleleri ile görevlendirildiklerini göstermiştir. Buna ek olarak uzmanlık alanlarında yayımlanan akademik dergilerdeki makalelerin yazılmasında en sık başvurulan metot olduğu gözlemlenmiştir ve çalışmaya katılan lisansüstü öğrencilerin yarısından çoğu doğru kelimeyi bulamadıklarında önce kelimenin Türkçesini belirtmişlerdir. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda iki farklı faktör ortaya çıkmış ve regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, yordayıcıların bir tarafta üretkenlikle ilgili akademik yazı ihtiyaçlarındaki yüzde 24'lük değişimi açıklarken, doğruluk ile ilgili akademik yazı ihtiyaçlarındaki yüzde 22'lik değişimi açıkladığını göstermiştir. Üretkenlikle ilgili akademik yazı ihtiyaçlarına yazma özyeterliği ve akademik durum anlamlı katkı sağlamışlardır. Diğer yandan, yazma özyeterliği ve İngilizce yeterlilik sınavı doğruluk ile ilgili akademik yazı ihtiyaçları için anlamlı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study mainly aimed at investigating the academic writing needs and writing self-efficacy beliefs of graduate students studying at an English-medium university, Ankara. Furthermore, such areas that have a crucial role in determining writing needs as the frequency of writing tasks, usefulness of written sources, perceived importance of academic writing, and role of Turkish while writing were explored. In this study, quantitative data via ?Academic Writing Needs Assessment Survey for Graduate Students? were collected from 213 graduate students enrolled at Graduate School of Social Sciences. Descriptive statistics, exploratory factor analysis, and multiple regression analyses were employed to analyze the data. The results of descriptive statistics indicated that the graduate students need a wider vocabulary repertoire in order to cope with the challenges of academic writing and they are mostly assigned longer research papers. In addition, using journal articles published in the area of specialization during writing was the most common method and more than half of the graduate students stated that when stuck with finding the right word, they first look for a Turkish word first.The exploratory factor analysis produced two factors and the regression analyses were carried out. The results yielded that the predictors accounted for 24% of the variance in productivity-related academic writing needs, and 22% of the variance in accuracy-related academic writing needs. For the productivity-related academic writing needs, writing self-efficacy and academic status made a significantcontribution and for the accuracy-related academic writing needs, writing self-efficacy and English proficiency exam score were significant.