Uluslararası ilişkiler bağlamında güvenlik ve strateji boyutunda Akdeniz
Mediterranean within the context of security and strategy on the basis of internatioal relations
  1. Tez No: 306448
  2. Yazar: SAİME ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
21.yy yeni dünya düzeni (YDD) oluşurken dünya kendisini istikrarsızlıklar ve belirsizliklerle dolu yepyeni bir uluslararası ortamda yeni sorunlar ve tehditlerle karşı karşıya bulmuştur. Akdeniz ülkeleri güvensiz ve istikrarsız bölgelerin tam ortasında bulunduğu için bölgede meydana gelen olaylardan çok etkilenmiştir. Bu ülkelerin güvenlik riskleri ve tehdit algılamalarında önemli değişiklikler olmuştur. Uluslararası ilişkiler bağlamında güvenlik ve strateji boyutunda Akdeniz'de dengeler değişmiştir. Bölgede çıkarları ve çatışmaları olan ülkeler güç dengelerini değiştirme çabası içine girmişlerdir. NATO ve BM bölgedeki meydana gelen olayları barışçıl yöntemlerle şekillendirilmesine çalışılmıştır. Türkiye ise kendisine yönelik tehditleri gidermeye çaba göstermiş ve bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
While 21st century consisted of a new world order, the world has found itself in a new atmosphere full of instability and uncertainty, facing new problems and threats. Since Mediterranean countries have been situated in the centre of insecure and unstable regions, they have been highly influenced by the events occured there. There have been significant changes in the perception of security risks and threats of these countries. Balances in the Mediterranean, within the context of security and strategy, have changed on the basis of international relations. Countries having personal interests and conflicts in the region have made some efforts to change power balances. NATO and UN have tried to resolve matters in the region by peaceful ways. Meanwhile, Turkey has tried to eliminate threats against him and kept closely abreast of the developments in the region.