Probleme dayalı ağsal öğrenmenin tıp fakültesi öğrencilerinin transfer becerileri ve özyeterlilik algılarına etkisi
The effect of problem-based networked learning on the medical students? transfer skills and self-efficacy belief
- Tez No: 306467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, probleme dayalı ağsal öğrenme uygulamalarının tıp fakültesi öğrencilerinin öğrendiklerini transfer etme becerilerine ve probleme dayalı öğrenmeye yönelik özyeterlilik algılarına etkileri incelenmiştir. Araştırma, bağımsız gruplarda tekrarlı ölçümler içeren 2x2'lik faktöryel desene uygun olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkeni ağsal öğrenmedir; her iki grup da PDÖ ile öğrenirken, deney grubunda probleme dayalı öğrenme etkinlikleri ağsal öğrenme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenleri transfer becerisi ve PDÖ'ye yönelik özyeterlilik algısıdır.Araştırma, 2010-2011 öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin 3.dönem oluşan 96 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Çalışma her biri yaklaşık 15 öğrenciden oluşan toplam 6 grup ile gerçekleştirilmiştir. Değerlendirmede aktif katılım gösteren 61 öğrencinin verileri dikkate alınmıştır.Elde edilen sonuçlara göre, PDÖ etkinliği tüm gruplarda özyeterlilik algısını yükseltmekte, ağsal öğrenme grubun özyeterlilik algısının daha yüksek olduğu görülmektedir. PDÖ etkinliği tüm gruplarda transfer becerilerini yükseltmekte, gruplar arasında transfer becerileri ortalamaları arasında fark görünmemektedir. Öğrencilerin önbilgileri kontrol altına alındığında, ağsal öğrenen grup lehine fark oluştuğu, bu farkın testin ikinci boyutu olan transfer becerisi ortalamaları ile açıklandığı görülmektedir.Sonuç olarak bu araştırmada, probleme dayalı ağsal öğrenmenin, öğrencilerin özyeterlilik algılarında ve transfer becerilerinde olumlu yönde değişiklik yarattığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the impact of problem-based networked learning on the medical students? perceptions of self efficacy and transfer skills in problem-based learning (PBL). Within the framework of the study, repeated measures of independent groups were used by 2x2 factorial design. The effectiveness of teaching was the independent variable: The control group learned using PBL; and the experimental group using problem-based networked learning. The dependent variables of the study were the perception of self efficacy and transfer skills in PBL.This study was conducted on 94 Phase 3 medical students at Hacettepe University in the 2010-2011 academic year. There were totally 6 groups of 15 students in the study. Only the 61 students who participated actively were taken into consideration fort the evaluations.According to the results, the PBL sessions had a positive effect on the students? perceptions of self efficacy in all groups; students in the networked learning achieved higher levels of perceptions. The PBL sessions had a positive effect on the students? transfer skills in all groups; there were not any statistical difference between the groups. students in the networked learning achieved higher levels of perceptions. After controlling the previous learning in the groups, a statistical positive difference occured in the networked groups. That difference could be explained as a result of the achievement in the transfer skills.We concluded that there was an positive impact of the problem-based networked learning on the students' perceptions of self efficacy and transfer skills.