İlköğretim öğrencilerinin sanal zorba ve sanal kurban olma durumlarının incelenmesi
The cases of being a cyber bully and a cyber victim among the primary school students
  1. Tez No: 306469
  2. Yazar: MELİKE KAVUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin, kişisel özellikleri ile bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanma durumlarını belirlemek; öğrencilerin sanal zorba ve sanal kurban olma durumlarını ortaya koymaktır.Araştırma tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Bu tanımlayıcı araştırmanın katılımcıları, Türkiye'de (Bolu), 2009-2010 eğitim-öğretim yılında, ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıfa devam eden 2082 öğrenciden oluşmuştur. Öğrencilerin kişisel özellikleri ile bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanma durumlarını belirlemek amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen anket; sanal zorbalık yapma ve sanal zorbalığa maruz kalma durumlarını belirlemek amacıyla, Ayas ve Horzum (2010) tarafından geliştirilen ?Sanal Zorba ve Kurban Ölçeği? kullanılmıştır. Analizlerde ortalama ( ), standart sapma (SS), frekans (N), yüzde (%), bağımsız gruplar için t-testi ve tek yönlü ANOVA kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, cinsiyet, aile gelir durumu, internet kullanım süresi ve internet kullanım amacı ile sanal zorba ve sanal kurban olma arasında pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Erkekler kızlara göre, aile gelir düzeyi yüksek olanlar düşük olanlara göre, internet kullanma süresi fazla olanlar az olanlara göre daha fazla sanal zorba ve sanal kurban olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research was to determine the primary education second stage (grades 6, 7 and 8) students? personal information and their usage level of information and communication tools, their cases of being a cyber bully and a cyber victim.The model of this research is ?Survey Model?. The participants of this descriptive research consist of 6, 7 and 8th grade students (n=2082) who attend primary education schools in Turkey (Bolu) during the 2009-2010 academic year. A survey, which was developed by researcher of this study, was utilised in determining the the students? personal characteristics, and ?Cyber-Bully and Victim Scale? developed by Ayas and Horzum (2010) was utilised in determining the students? cyber-bullying attempts and exposure to cyber-bullying. Mean ( ), standard deviation (SS), frequency (f), percentage (%), t-test and one-way ANOVA for independent samples were utilized in the analyses of data.According to the findings of the research, the gender, income level of family, the duration of internet usage and the aim of internet usage were found to be positively correlated to being a cyber bully and being a cyber victim. The following results were obtained in favour of the variables respectively: Boys, students' whose family incomes are high and students who use internet much more.