Seramik hediyelik eşya üretiminde tasarım ve işlev analizi
The analysis of function and design in producing ceramic giftware
  1. Tez No: 306474
  2. Yazar: MÜJDE YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İlk insanlarda kurban olarak karşımıza çıkan hediye verme geleneği doğum, düğün, bayram gibi özel günlerle eskiden beri süre gelmiştir. Çağımızda da bu özel günlere hızla yenileri eklenmiş, gelişen teknoloji ve iletişim araçlarının yaygınlığı ile `hediye' bir sektör halini almıştır.18. yüzyılda ortaya çıkan sanayi devrimiyle başlayan makineleşme sonucu, bir çok sektörde olduğu gibi, hediyelik eşya sektöründe de maddi kaygılar ön planda tutularak, bir hediyelik eşyanın barındırması gereken tasarıma yönelik özellikler göz ardı edilmiştir. Oysa ki yeni fonksiyonlara ihtiyaç duyan dünyada tasarlanan ürünlerin pratik, sembolik ve estetik açıdan işlevini en iyi şekilde yerine getirmesi oldukça önemlidir. ?Seramik Hediyelik Eşya Üretiminde Tasarım ve İşlev Analizi? adlı araştırmayla seramik hediyelik eşyaların barındırdığı tasarım ve işleve yönelik sorunların belirlenmesi ve tek bir bakış açısıyla üretilen ürünler yerine çağın gereksinimlerine yanıt veren, sağlıklı, kullanışlı, estetik, kalıcı ürünlerin üretilmesine yol gösterici olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The custom of giving present which we as a victim among first human beings has an important role in Turkish culture. Giving present in birthdays,weddings,bayrams,etc. has gone on for a long time in our society, new special days have been added to these, `present? has become a sector with the help of developing technology and the commonness of communication media.At the end of the machine age which started with the industrial revolution in 18th century, the features of a giftware were ignored because material anxieties stood in the front in the sector of giftware such as in many other sectors. However, the designer should assimilate the inherent, expressional values with the values of the society while producing the new product which will be submitted to the user; and while doing this, the designer should know the characters of the figures, the potentials and tendencies of colour and grain; he should organize the product in respect of these. The products should be functional, should come into contact with the emotions while fullfiling their function efficiently. This mean that the products should fullfil their function in the regard of pratic, symbolic and aesthetic in the best way in such a world which continuously needs new functions.With the study of ?The Analysis of Function and Design in Producing Ceramic Giftware?, it is aimed to underline the current problems of ceramic giftwares; to show the right methods of design; to be a guru in order to produce products which are useful, aesthetic, permanent, blooming and which correspond the needs of the age, instead of the products which are produced in only one point of view.