Kurumsal sosyal davranışı: Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'na kayıtlı işletmelerde bir uygulama
Corporate social responsibility behaviour: A research on Sivas Chamber of Commerce and Industry members
  1. Tez No: 306473
  2. Yazar: AHMET MURAT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TAĞRAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
İşletmelerin sosyal sorumlulukları uzun zamandır tartışılmaktadır. Günümüzde işletmeler, ellerinde tuttukları gücün bir sonucu olarak, toplumun geniş bir kesimiyle, devletle, doğal çevreyle, çalışanları ve hissedarları ile ilişki içerisindedir. İşletmelerin aldıkları kararlar, kullandıkları kaynaklar geniş bir kesimi etkilemektedir. Bunun doğal bir sonucu olarak iktisadi pazarlarda faaliyet gösteren ve kar amacı güden kurumların sosyal sorumlulukları günümüzde ön plana çıkmıştır.Uzun zamandır tartışılan bir kavram olmasına rağmen, kurumsal sosyal sorumluluk ile ilgili çalışmalar nispeten daha yenidir. Bu çalışmada, öncelikle sorumluluk ve sosyal sorumluluk kavramı üzerinde durulmuş, daha sonra ise kurumsal sosyal sorumluluk kavramı ve kavram ile ilgili teoriler incelenmiştir. Son bölümde ise Sivas Merkez ilçede STSO'ya kayıtlı işletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk davranışları bir anket çalışması ile betimlenmeye çalışılmıştır. Anket verilerinin analizinde, frekans analizi ve ki kare analizi yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been a long debate over social responsibilitity of business. As a result of the power they have, business currently has relations with an important part of society, governments, nature, employees and shareholders. The decisions of businesses, the resources that businesses consume affect a wide variety of stakeholders. As a result, social responsibility of firms, which chase profit and operate in markets are nowadays more visible.Despite the long debate, studies and researches about corporate social responsibility is relatively younger. In this study, responsibility and social responsibility notions are primarily described. Afterwards, corporate social responsibility and related theories are analyzed. In the final chapter, corporate social responsibility behaviour of Sivas Chamber of Commerce and Industry are represented via a field study. During the questionaire analysis, Frekans and chi-square analysis were used.