Uşak kilimlerinde kullanılan motiflerin seramik bünye üzerine hediyelik eşya olarak uygulanması
Application of motifts used in Uşak rugs on ceramic body as souvenirs
- Tez No: 879269
- Danışmanlar: PROF. DR. NUREDDİN GÜLAÇTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Anadolu'da kültürün gelişiminde kilimin çok önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Kilim, insanlık tarihinin derin köklerine dayanan ve el sanatları arasında özel bir yere sahip olan tekstil ürünüdür. Özellikle Türklerin gelişim sürecinde, 13. Yüzyıldan itibaren kilim dokumacılığını benimsemeleri, kilim sanatının Türk kültüründe özel bir yer edinmesini sağlamıştır. Kilimler, Türklerin sanatsal ve kültürel birikiminin önemli bir yansıması olarak kabul edilmektedir. Kilim motifleri estetik kaygılar taşımasının yanında renk ve çeşitleri ile seramik çalışmalar üzerinde geleneksel Türk sanatlarını yansıtmıştır. Tez kapsamında Uşak kilim motiflerini iki ve üç boyutlu tasarımlarla seramik bünyeler üzerine uyarlayarak günümüzde daha çok kullanışlı hediyelik eşyalar olarak uygulanırlığını somut objelerle paylaşılması düşünülmüştür. Uşak kültürünü yansıtan kilim motiflerinin günlük yaşamda seramik bünye üzerine uygulanması sonucunda hediyelik eşya olarak geleneksel sanatın disiplinler arası yansıtılması açısından önemli görülmüştür. Uşak kilimlerinde ki motiflerin günümüz seramik sanatına aktarılarak seramik yüzeylere uygulanması, Uşak gelirine katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Modern seramik sanatı aracılığıyla Uşak kilim motiflerinden esinlenerek üretilecek seramiklerin kuşaktan kuşağa aktarılması, kültürel değerlerin gelecek nesillere taşınması Geleneksel - Kültürel değerlerin yaşatılması düşünülmektedir. Bu araştırmada geleneksel Uşak kilim motiflerinin seramik sanatıyla birleşerek Uşak'a olan katkısı araştırılmış, sonuçları ile sanatın Uşak'ın gelirine yeni bir öneri olarak sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that rugs have a very important place in the development of culture in Anatolia. Kilim art has reflected a deep-rooted weaving tradition by carrying the historical and cultural values of Uşak to new generations with various motifs starting from the early ages until today. Kilim motifs, besides carrying aesthetic concerns, reflected our traditional motifs on ceramic works with their colors and types. It is thought that by adapting the Uşak rug motifs to objects and objects in ceramic bodies with various designs, they can be designed as more useful items today. Thus, these motifs, which reflect the culture of Uşak, have a very important place in terms of reflecting our tradition as souvenirs as a result of the application of the items in our daily life in the ceramic body. It is foreseen that the motifs in Uşak rugs will be transferred to today's ceramic art and applied to ceramic surfaces, contributing to Uşak income. It is thought that the ceramics to be produced inspired by Uşak rug motifs through modern ceramic art will be transferred from generation to generation, cultural values will be transferred to future generations and traditional - cultural values will be kept alive. In this research, the contribution of traditional Uşak rug motifs combined with ceramic art to uşak was investigated, and the result were aimed to present the art as a new proposal for Uşak's income.