İlköğretim okullarının yönetiminde duygusal standartlar
The standards of the heart in the primary school management
- Tez No: 306475
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DURDU KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, Çanakkale ilindeki ilköğretim okulu yöneticilerinin duygusal standartları oluşturma düzeyleri ve karşılaştıkları sorunları belirlemektir.Araştırma 2009?2010 eğitim-öğretim yılında Çanakkale ili Ayvacık ilçesinde bulunan 4 ilköğretim okulunun müdür, müdür yardımcısı, OGYE'den sorumlu 2 öğretmen, öğrenci meclisi temsilcisi ve okul-aile birliği başkanlarıyla görüşmelerle yürütülmüştür.Duygusal standartları oluşturma düzeylerini belirlemek için görüşmecilerle yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Görüşmeler sırasında ses kayıt cihazı kullanılmıştır. Toplanan nitel veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir.Nitel verilerin analizi sonucunda ilköğretim okul yöneticilerinin duygusal standartları oluşturmaya çalıştıkları, bunun için öncelikle öğrenciyi fiziki şartlar, maddi şartlar, ailevi durumu gibi bütün yönleriyle tanımak gerektiğini belirtmişlerdir. Duygusal standartları oluştururken öğretmen, öğrenci, veli ve çevre ile işbirliği sağlamanın gerekli olduğu ve işbirliği için çabaladıkları görülmüştür. Eşitlik, farklılık, dürüstlük, katılımcılık ve adalet gibi duygusal standartlar bütün görüşmeciler tarafından ortak görüş olarak bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is, levels of constitute standards of the heart and determine problems faced by primary school managers in Çanakkale Province.Research was executed in the academic year 2009-2010 by four primary schools managers, assistant managers, 2 teachers who are responsible for OGYE, students representative council and heads of school-family association were conducted interviews in the district of Çanakkale Province, Ayvacık District.Datas were collected with semi-structured interview technique to determine the level of the constitute standards of the heart. Voice recorder was used during the interviews. Qualitative data were analyzed by content analysis.The analysis of qualitative data, primary managers trying to create standards of the heart, primarily needs to know students physical conditions, financial conditions, all the aspects stated as familial status. When creating standards of the heart, teachers, students, parents and the environment are necessary and they are also seeking for cooperation. Equality, diversity, integrity, participation, justice and the other standards of the hearts are reported as public opinion by interviewee.