Birey-örgüt uyumunun bireysel performans üzerindeki etkisinde kişilik özellikleri ve işe adanmışlığın rolü
The role of personality characteristics and work engagement on the effect of individual performance outputs of person-organization fit
  1. Tez No: 306495
  2. Yazar: MEHMET KURTPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırmada bütünleyici ve tamamlayıcı birey-örgüt uyumunun işten ayrılma niyeti, örgütsel vatandaşlık davranışı, performans değişkenleri arasındaki ilişkilerde işe adanmışlık değişkenini bir ara değişken (mediating) olarak, birey-örgüt uyumunun işe adanmışlık üzerindeki etkisinde kişilik özelliklerinden dışadönüklük ve açıklık özellikleri ise şartlı değişken (moderating) olarak rolleri incelenmiştir.Araştırma kapsamında iki farklı banka genel merkezinde çalışan ve orta düzey yöneticilerin oluşturduğu 291 kişilik örneklem üzerinde anket uygulaması yapılmıştır.Yapılan anket uygulaması neticesinde elde edilen veriler SPSS ve LISREL paket programları kullanılarak bilgisayar ortamında analize tabi tutulmuştur. Yapısal eşitlik modellemesi ve aracılık testi, açımlayıcı faktör analizi, güvenirlilik testi, korelasyon analizi, hiyerarşik regresyon analizleri kullanılarak araştırma bulguları elde edilmiştir.Yapılan analizler neticesinde bütünleyici ve tamamlayıcı birey-örgüt uyumunun işten ayrılma niyeti, örgütsel vatandaşlık davranışı, performans değişkenleri arasındaki ilişkilerde işe adanmışlık değişkenin tümüyle bir ara değişken olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanında birey-örgüt uyumunun işe adanmışlık üzerindeki etkisinde açıklık kişilik özelliğinin düzenleyici rolü olduğu ve dışadönüklük kişilik özelliğinin bu değişkenlerle ilişkisi ise manidar bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined mediating role of work engagement in relationship between P-O fit and individual performance outputs (job performance, organizational citizenship behavior, intent to leave) and moderating role of personality variables (extraversion, openness) in relationship between P-O fit and work enagement. The participants were 291 employees in Turkish bank sector, and data were collected using questionnaires. Hypotheses were subjected to the tests via the structural equation modeling and hierarchical regression analysis. Work engagement variable acts as a mediating factor in the relationship among P-O fit and intent to leave, organizational citizenship behavior as well as job performance variables, also openness as a personality variable, has been determined as a moderating factor between P-O fit and work engagement.