Kaynak kontrolü yaklaşımı ile milli güç analiz modeli önerisi: Türkiye örneği
Proposal for national power analysis model with resource control approach: The case of Turkey
- Tez No: 306494
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK BİNBOĞA YARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Uluslararası ili?kiler alanında, ülkelerin dış politikalarına ve ilişkilerine şekil veren esas unsurun niteliği, araştırmacılar açısından önemli bir tartışma konusu olarak görülmüştür. Bu tartışmaların merkezinde olan konu ise devletlerin Milli Gücü ve bu gücü oluşturan unsurların yapısıdır. Bunun temel nedeni iki dünya savaşının da gösterdiği gibi, uluslararası ilişkilerin her şeyden önce güç mücadelesinin yaşandığı bir alanda gerçekleştiğinin kabul edilmesidir. Bu nedenle, dünya düzeninin var olan güç ilişkileri çerçevesinde analiz edilmesi gerektiği iddia edilmektedir. Bu noktada istihbarat kavramı, devletlerin gücü ve bu gücü şekillendiren unsurlar konusunda bilgi toplayıp, analizler sunarak karar vericiler için aydınlatıcı ve yol gösterici bir rol oynamaktadır.Ancak Güç ve Milli Güç ve unsurları ile ilgili yapılan çalışmalara bakıldığında, bu konuda çok farklı yaklaşımların olduğu görülmektedir. Ayrıca, güç ancak karşılaştırıldığında anlam ifade etmektedir. Bu nedenle de geliştirilen Milli Güç modelleri doğrultusunda, ülkelerin güç seviyelerine göre kategorilendirilmesi amaçlanmaktadır.Güç kavramı ile ilgili yapılan tanımlardan, güç analiz ve hesaplanmasında üç temel yaklaşım olduğu tespiti yapılmaktadır. Çalışmada, bu üç yaklaşımdan kaynak kontrolü yaklaşımı, amaca en iyi hizmet eden yaklaşım olarak benimsenmiştir. Bu noktada, literatürdeki Milli Güç analiz ve hesaplama modelleri incelenirken, kullanılan unsur ve göstergeler dikkate alınarak yeni bir Milli Güç modeli oluşturulmuştur. Bu model doğrultusunda, Türkiye ve beş ülkenin güç karşılaştırması yapılmış, sonucunda ise, Türkiye?nin bu ülkeler arasındaki konumu ve 2000-2005-2009 yılları arasındaki Milli Güç performansı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the field of international relations, the main element that shaped foreign policies and relations of countries, has seen as an important subject of debate according to researchers. The issue which is the center of this debate, is National Power and the structure of the elements that form the power. The main reason for this, as shown by two world wars, it is the acceptance of international relations that happen in the area of the struggle for power. Therefore, the existing world order is claimed must be analyzed within the framework of power relations. At this point, the concept of intelligence, makers play a role in enlightening and guiding by collecting information and providing analysis for decision-makers about power and the elements shape the power.However, when looked at the studies on the issue which is Power and National Power and the elements is seen very different approaches. In addition, the power is only meaningful when it is compared. Therefore, the models developed in line with national power, ranking of countries according to the intended power level.The definitions of the concept of power, the power of analysis and the determination of the calculation is made of three basic approaches. In the study, among these three approaches, the source control approach, serving the best approach, has been adopted. At this point, when the National Power analysis and measurement models are investigated in the literature by taking into account the factors and indicators used in the model which has been developed as the new National Power Model. In line with this model, the power of Turkey and the five-country has compared. Result of these, Turkey's position between these countries and between the years of 2000-2005-2009 and the National Power performance have been revealed.