Avrasya ekonomik iş birliği alanlarında Türkiye'nin rolü
The role of Turkey in Euroasian integration areas
- Tez No: 306508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Günümüzde küreselleşme hareketlerinin geldiği nokta itibariyle bir ülkenin uluslararası meselelerden uzak kalması neredeyse imkansızdır ve bu durum dünya politika ve ekonomisinde sesini duyurmak isteyen ülkeleri ekonomik ve politik alanlarda işbirliği yapmaya yöneltmektedir. Uluslararası ekonomik entegrasyonların pazar genişlemesi, içsel ve dışsal ekonomiler, teknolojik gelişme, rekabet ve üretkenliklerini artırma anlamında ülkelerin ekonomik potansiyeli üzerinde önemli rolleri bulunmaktadır. Dolayısıyla ülkelerin entegrasyona girmek istemelerinin arkasında entegrasyonun avatajlarından yaralanmak ve birliğin faydalarını en üst düzeye çıkarma isteği bulunmaktadır. Ancak entegrasyonun başarıya ulaşması da ekonomik yapı benzerliği, tamamlayıcılık ve rakiplik, politik ve kültürel yakınlık gibi bazı şartların karşılanmasına bağlıdır.Tüm dünyayı kapsayan küreselleşme hareketlerinin bir sonucu olarak 1950 sonrası dönem dünyanın birçok bölgesinde ekonomik işbirliği örgütlerinin kurulduğu bir dönem olmuştur. Dönemin politik yapısı nedeniyle bu oluşumların dışında kalan Avrasya coğrafyası sahip olduğu büyük ekonomik potansiyel sebebiyle dünyanın yükselen ekonomik güçlerinden biri olmasına rağmen coğrafi konumu, sermaye eksikliği ve mono kültürel üretim yapısı nedeniyle bu ekonomik potansiyeli ortaya koyamamaktadır.Bugün itibarıyla dar kapsamlı entegrasyon çabalarının olduğu Avrasya bölgesinde, Avrupa Birliği benzeri bir birlik kurulabilmesi için gerekli altyapı çalışmaları sürdürülmektedir. Ancak böyle bir entegrasyonun kurulabilmesi için bölgenin öncelikli olarak çözmek zorunda olduğu terör, uyuşturucu trafiği, siyasi anlaşmazlıklar, ekonomik yapı farklılıkları gibi bir takım sorunlar bulunmaktadır.Avrasya coğrafyası, sıklıkla Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte ortaya çıkan ülkeler grubu olarak tanımlanmaktadır. Ancak ekonomik ve politik ilişkileri ve coğrafi konumları nedeniyle Türkiye, İran, Rusya, Çin gibi ülkeler ve AB de bölgeyle yakından ilişkilidirler. İki kıtanın merkezinde bulunan Türkiye hem bazı Avrupa hem de Asya ülkeleriyle ortak bir tarihi mirasa sahiptir. Bu durum Türkiye'nin birçok siyasi krizde arabuluculuk görevi üstenmesiyle göze çarpmaktadır. Yine ekonomik yapı ve ticari ilişkiler bakımından Türkiye'nin, Avrupa ve Asya ülkleriyle bağlantıları bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye, taşımacılık ve enerji kaynaklarının transferinde kullanılacak boru hatlarının rotası için en güvenilir rotalardan biri durumundadır. Bütün bu özellikler Türkiye'yi, kurulacak bir Avrasya birliği için stratejik ortak yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today globalization movements reached to such an extent that it?s hard for a country to stay out of international issues and this plot force countries which want to have a voice in world politics and economy to integrate in politic and economic areas. International economic integrations play a significative role on economic potential of countries by providing a large economic market, endogenous and exogenous economies, technological development, rivalry and increase in their productivity. The countries willing to join the process of integration aim to take the advantage of the integration and maximize the common benefits of the member countries. However for success of integration some conditions such as likeness of economic structure, complementing each other, rivalry, political and cultural closeness need to be met.As a result of globalization movements which covered the whole world, post-1950 period was the term when many economic cooperation organizations were established in many parts of the world. However, although Eurasian geography, which stayed out this formation due to the political structure of the date, is one of the ascending economic powers of the world owing to its economic potential can?t present this potential because of its mono cultural production structure and capital shortage.As of today integration efforts are limited in Eurasian region and building substructure, required for a large-scale integration such as European Union is going on. However the region has a number of primary problems to solve such as terrorism, drug trafficking political disputes and differences in economic structure to be able to establish such an integration.Eurasian geography is often defined as the group of countries emerged with the dissolution of the Soviet Union. However the countries such as Turkey, Iran, Russia, China and the EU are closely associated with the region due to the economic and political relations and geographic location. Located in the centre of both of the continents Turkey has a common historical heritage with the countries in the Europe and the Asia. In this instance Turkey meditates in many political crises between the neighbours. Turkey has relations with both Asian and European countries with regard to economic structure and trade. Additionally Turkey is one of the safest routes between Asia and Europe for land transport and oil and gas pipelines. All these issues characteristics make Turkey a strategic partner for a possible Eurasian Integration.