Vakıflarda karar alma mekanizmalarının yapıları ile gönüllülerin örgüte güveni arasındaki ilişki üzerine uygulamalı bir çalışma
An applied study on the relationship between the structure of participation mechanisms in foundations and the trust of volunteers in the organisation
  1. Tez No: 306555
  2. Yazar: CENGİZ KAYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. ŞULE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, vakıflarda karar alma mekanizmasının yapısı ile örgüte güven arasındaki ilişki ele alınmaktadır. Buna göre, karar alma mekanizmasına katılımın açık olduğu yapılarda, gönüllülerin içinde bulundukları örgüte duydukları güvenin yüksek olması bir gösterge olarak kullanılabilmektedir. Bu hipotez, Toplum Gönüllüleri Vakfı'nda uygulanan bir anket çalışmasıyla açıklanmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda, uygulanan anket çalışmasında gönüllülerin örgüt içerisindeki katılım durumuyla ilgili algıları ve örgüte duydukları güven incelenip, bu iki durum arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the relationship between decision making process and trust in the organisation has been discussed. Accordingly, the decision making mechanisms that a reachievable in terms of access can be defined as an indicator depending on the high level of trust into the organisation. This hypothesis is expounded by using a survey applied in Community Volunteers Foundation. In this direction, applied survey analyses the perception of the volunteers about participation and their trust into the organisation as well as explaining the relationship in between the set circumstances.