Türk sinemasında sanat yönetimi ve Annie Geelmuyden Pertan
Art direction in Turkish cinema and Annie Geelmuyden Pertan
  1. Tez No: 306554
  2. Yazar: EMİNE BANU YEĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tez projesi olarak TÜRK SİNEMASINDA SANAT YÖNETİMİ VE ANNIE GEELMUYDEN PERTAN adlı bir belgesel film çekilmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde Türk sinemasında sanat yönetmenliğinden bahsedip, sanat yönetmeninin görev tanımını yaptıktan sonra bu mesleğe emek veren bazı sanat yönetmenlerini inceledim. Daha sonra ilk Türk filmi örneklerinden itibaren sanat yönetimi açısından dikkat çeken bazı filmleri inceledim.İkinci bölümde ise Annie Geelmuyden Pertan'ın biyografisine yer verdim. Sanatçıyı çalışma odasında gerçekleştirilen röportajı ile tanımaya çalıştım. Onun Türk sinemasındaki yerini, eserleriyle neyi ve nasıl anlattığını irdeledim. Bu film çalışması ile Türk sinemasın da sanat yönetimini kronolojik bir incelemenin ardından Annie Geelmuyden Pertan'ın sinema sanatına bakış açısını, felsefesini, çalışmalarını araştırdım.
Özet (Çeviri)
Turkish Cinema in the thesis project of ART DIRECTION IN TURKEY AND ANNIE GEELMUYDEN PERTAN taken by a documentary film. In the first part of this study was briefly talking about cinema, art direction, art director made the task definition.In the second part from 1919 we addressed the Turkish Cinema and art directors. The third and final part of the biography of Annie Geelmuyden Pertan'ın, in Turkish Cinema Art and artistic works that have included instead. This study of film, art management, art direction work of Turkish cinema, the definition, development, and value, and finally the Annie Gelmuyden Pertan own language, since childhood photos in time line, which is prepared films, information films and are trying to recognize the interview took place in the study. The artist's place of Turkish cinema, explains how and what works? Tried searching for the answers to these questions. Documentary as the basic concept of a chronological review of Turkish cinema, the art management point of view, then the mother Gelmuyden Pertan'ın, philosophy, wants to share the work with people