Evde bakım hizmetlerine olan ihtiyacın tespit edilmesi konusunda bir araştırma
Home care services in an investigation that determined you need
  1. Tez No: 306573
  2. Yazar: EMEL ELEVLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Sağlık Kurumları Yönetimi, Geriatrics, Health Care Management
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın amacı kanser hastaları ve geriatri grubunun bağımlılık oranlarını ölçmek ve ihtiyaç tespiti yapmak suretiyle evde bakım hizmetine olan ihtiyacı belirlemektir. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Özel bir firmada kişisel sağlık sistemine kayıtlı olan üyeler oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi için istatistik programı,olarak tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) ve hipotez testleri kullanılmıştır. Ara?tırma 2 bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde sağlık ve sağlık hizmetleri genel bir yaklaşımla ele alınmış, sağlık hizmetleri sınıflandırılarak, kategorize edilen bölümler genel hatlarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. 2. bölümde sağlık bakım hizmetleri ele alınarak, evde bakım hizmetleri, yaşlanma ve yaşlılık sorunları, yaşlı nüfusta artış ve, yaşlı bakım hizmetleri incelenerek ayrıca terminal dönem bakım hizmetlerinden palyatif ve hospis bakım hizmetleri ele alınmı?tır. Bakım hizmetleri, Türkiye?de ve dünyadaki örneklerle incelenerek ülkemizin bu hizmete olan ihtiyacı ve mevcut durumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Kanser hastaları ve geriatri grubun evde bakım hizmetine ihtiyaç duyduğu düşünülerek hizmet alanları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to quantify the addiction proportion of geriatrics group, and to specify the need of home care service by designating the needs assessment. General screening model has been used for this research. This research has been performed on members who are registered to a personal health system on a private company. Questionnaire form has been used as data collection tool in this research. For the analysis of the data; statistical software, descriptive statistics methods like numbers, ratios, average, standard deviation and tests of hypothesis have been used. This research consists of two parts. In the first part, health and health services are discussed in general, and classified health services are discussed after categorization. In the second part of the research; home care services, aging and it?s problems, population growth of aged people, nursing of aged people, and palliative and hospice care services which are related to terminal period are discussed. Care services, it?s current situation and the needs are tried to be determined according to examples globally and in Turkey. It has been attempted to determine Our country?s need for care services and it?s current state have been attempted to be determined by examining the examples in Turkey and the world. By considering that cancer patients and geriatric group need home care service, the service area has been attempted to be specified.