2000-2010 yıllarında Türkiye'deki kanser hastalığının kamu harcamalarındaki yeri ve çeşitli ülkelerle karşılaştırılması
2000-2010 between Turkey and the various countriesof cancer disease comparison public spending
  1. Tez No: 306572
  2. Yazar: AHMET AKHOROZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kanser, kontrolsüz büyüme ve anormal hücre yayılımı özelliği gösteren, insanı biyolojik, psikolojik, sosyal ve ekonomik boyutları ile tehdit eden bir hastalık çeşididir. Kanser ve tümör kelimeleri eş anlamlı olarak bilinmekle beraber gerçekte bu durumun tümör oluşumunu iki oluşum safhası ile anlatılabilir. Bu oluşumlar malign ve benın tümörlerdir. İki tümör çeşidi de hızla büyüyerek çoğalırlar maliğn tümörler kan yolu ile diğer dokulara yayılım gösterirler, kanserleşme ise normal hücrenin malignite özelliği kazanma sürecidir. Kanser hastalığının birçok sebebi olmakla beraber beslenme bozuklukları, genetik faktörler, çevresel faktörler başlıcalarıdır. Kanser hastalığının tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılır. Cerrahi yöntem, radyasyon tedavisi, kemoterapi ve immünoterapi sık başvurulan metotlardır.Hastalığın karşılaşıldığı ilk andan itibaren kanser tedavisi ve bakımı oldukça masraflı ve pek çok açıdan mali güçlükleri beraberinde getiren, bireyi sosyo-ekonomik ve psikolojik yönden olumsuz etkileyen bir hastalık sürecidir. Hasta ve yakınlarının ekonomik kaygılardan dolayı medikal tedaviyi yarım bıraktıkları gözlemlenmiştir. Hastalarda en sık görülen tepki ise, kanserin yaşamları üzerindeki kontrollerini kaybetmelerine neden olduğu ölüm beklentisidir.Kanser hastalığı gelişmiş ve gelişmekte olan dünya ülkelerinde ve ülkemizde %22'lik oran ile kardiyovaskuler hastalıklardan sonra ikinci ölüm nedenidir. Küresel kanser yükü geçtiğimiz 30 yıl zarfında iki kattan daha fazla artmış olup dünyada her yıl 12 milyon kişiye kanser tanısı konulmakta ve 7,6 milyon kişi kanserden ölmektedir. Kanser hastalığı ile ilgili gerekli önlemler alınmazsa, dünya genelinde kanser yükünün artarak 2030 yılında 26 milyon yeni tanı kanser vakasına ve 17 milyon ölüme ulaşacağı beklenmektedir. Kanser vakalarında beklenen en hızlı artış ise ülkemizin de içinde bulunduğu düşük ve orta gelirli ülkelerde olacaktır. Sağlık bakanlığının 2000-2006 yılı verilerine göre Türkiye`de 396 bin kanser vakası bulunmakta ve her yıl 140 bin kişi kanserden yaşamını kaybetmekte ve bu rakamın önümüzdeki 20 yılda 500 bine çıkacağı tahmin edilmektedir. Her yıl ortalama 150 bin yeni kanser tanısı konurken, yine 20 yıl içinde hasta sayısının 1,5 milyona ulaşacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer, the uncontrolled growth and spread of abnormal cells presenting the features of human biological, psychological, social, and economic-threatening disease with a variety of sizes. Though it is known as a synonym for the words cancer and tumor formation of tumors in two of formation of this situation really be explained by phase. These facilities are malignant and benign tumors. Two types of tumor grew rapidly and spread to other tissues via the blood indicate malignant tumors proliferate, canceration feature win in the normal process of cell malignancy. Although many causes of cancer eating disorders, genetic factors, environmental factors are major.There are various methods of cancer treatment. Surgical procedure, radiation therapy, chemotherapy and immunotherapy frequently referenced methods.From the first moment of the disease are faced with many aspects of cancer treatment and care is very costly and brought financial difficulties, which affects the individual socio-economic and psychological aspects of disease process. Due to economic concerns, the medical treatment of patients and observed a half left.The most frequent response, the expectation of death caused by cancer, to lose control over their lives.Cancer diseases in developed and developing countries of the world and in our country the rate of 22% after the second leading cause of death and cardiovascular diseases. The global cancer burden has increased more than two times during the past 30 years, 12 million people worldwide each year and 7.6 million people die of cancer diagnosed in cancer. Necessary measures are not taken with the type of cancer, increased cancer burden worldwide in 2030 and 17 million deaths, 26 million new cases of cancer are expected to reach the diagnosis. With the rapid increase of cancer cases expected in the low-and middle-income countries, including our country would be located. According to health ministry data for the year 2000-2006 there are 396 thousand cases of cancer each year and 140 thousand people lose their lives from cancer and 500 thousand in the next 20 years this figure is forecasted to rise. Each year an average of 150 thousand new cancer laboratory investigations, it is expected to reach 1.5 million within 20 years the number of patients.