Bireysel emeklilik sistemi
The private pension system
  1. Tez No: 306584
  2. Yazar: MUHAMMED AKİF ELKATMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'deki sosyal güvenlik sistemi içerisinde bireysel emeklilik sisteminin, emeklilik sistemleri uygulamalarındaki yeri ve uygulanma biçimi hakkında bilgi sunmaktır. Bunu gerçekleştirmeye çalışırken de sistemin tarihçesi, işleyiş biçimi ve mevzuatı incelenmiş, kamu sosyal güvenlik sistemi hakkında özet bilgi sunulmuş, birikimli hayat sigortaları ile karşılaştırması yapılmış ve bireysel emeklilik sisteminin yıllar itibariyle sektörel gelişimi incelenmiştir.Gelişen ülkelerde özel emeklilik programlarının kurumsallaşma sürecini tamamlandığı, gelişmekte olan ülkelerde ise söz konusu süreci tamamlama aşamasında olduğu görülmektedir. Ülkemizde ise sistem henüz çok genç olmasına rağmen kısa zamanda büyük mesafe kat etmiştir. Her yıl bir önceki yıla göre artan katılımcı sayısı ve katkı payıyla, ekonomiye yeni kaynak aktarmaktadır. Uygulama olarak Birikimli Hayat Sigortalarıyla benzerlikleri olan sistem gerek teşvikleriyle gerekse düzenleme olarak daha kapsamlıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, the social security system in Turkey in the private pension system, pension systems, applications, and implementation of site to provide information about the format. The history of the system while trying to perform it, work the same way and examined legislation, presented a summary of the public social security system, comparison with the cumulative life insurance and pension system has been studied over the years the sectoral development.Completed the process of institutionalization of private pension programs in developing countries, in developing countries during the process was complete. Although still very young in our country as soon as the system has come a great distance. Each year over the previous year with a share of the growing number of participants and contribute to the economy by transferring the new source. Life insurance companies have accumulated in the application of the system at the initiative of the similarities as well as more extensive editing.