Kur'anda sabır: Hz. Nuh örneği
Quran patience: Hz. Noah example
- Tez No: 306585
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAFET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kur'an-ı Kerim'in farklı sure ve ayetlerinde, bazı peygamberlerin kıssalarına yer verilmiştir. Hz. Nuh kıssası, Kur'an'da en detaylı anlatılan kıssalardan biridir. Fakat bu ?Kıssa?da, onun kavmi ve yaşadığı bölgeye ilişkin detaylı bilgi verilmemektedir. Hz. Nuh Ulû'l-Azm Peygamberlerin ilki olup Hz. İdris'in torunudur. Nuh (a.s)'un adı Yirmi dokuz surede geçmekte, hayatıyla ilgili çeşitli bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler bazı surelerde kısa, bazılarında ise detaylıdır.Yüce Allah, kavmini hak dine çağırması için Nuh (a.s)'u peygamber olarak göndermişti. İlahi mesajı yayma görevini yüklenen Hz. Nuh, zaman kaybetmeden ve içinde bulunduğu sıkıntılara ve olumsuz şartlara aldırış etmeden, imansız halkını, sabırla imanın nuruna davet etmeye başladı. Hz. Nuh'un, dokuz asra yakın tertemiz bir lisanla, mükemmel bir üslûpla ve samimi bir şekilde anlattığı hakikatler, kavminin sadece küfrünü ve inadını artırıyordu. Fakat O, tüm bu olanlar karşısında sabrından asla bir şey kaybetmiyor tebliğini aralıksız sürdürüyordu.Nuh (a.s.), kavmi arasında tam dokuz yüz elli yıl kalmış , yaklaşık on asır kadar olan bu süre zarfında, insanları hidayete kavuşturma ve Allah inancını kalplere yerleştirmek için durmadan çalışmış, bu uğurda da tüm baskı ve zulümlere, büyük bir sabırla katlanmıştır. Mücadelesinin tek amacı vardı: Batıl yerine Hakk'ı ikame etmek.Kavmi ise Hz. Nuh'un tebliğine karşı çıkarak Allaha isyan etti. Kalpleri mühürlenmiş olan kavmi, ona bin bir türlü sıkıntı vermiş ve akla hayale gelmeyen çirkin ithamlarda bulunuyorlardı. Kavminin küfürde önde gidenleri, Hz. Nuh ve O'na tabi olanları hak yoldan çıkarmak için, sürekli tuzaklar kurar, onları küçümser ve alaya alırlardı. Onların azgınlıklarının günden güne arttığını ve artık hakka yönelmeyeceklerini anlayan Hz. Nuh, tamamen ümidini kesmiş ve Rabbine sığınıp: ?Ben yenik düştüm. Bana yardım et!? , ?Beni ve beraberimdeki müminleri kurtar? diyerek Rabbine yalvardı ve inananlarla beraber kendini Âlemlerin Rabbine oldu. Bu yakarışın karşılığı olarak Allah, bu kavmi, dünya hayatında büyük bir azapla (tufân), cezalandırmış ve köklerini kazıyarak tarih sahnesinden silmiştir.
Özet (Çeviri)
Different chapters and verses of the Koran are given in the life stories of some of the prophets. Parable of Noah is one of the stories described in detail in the Qur'an. But this“parable”, the details of his tribe, and lives are not related to the region. Hz. Prophet Noah was the first of Ulû'l-Azm prophets. Grandson İdris. Noah (pbuh) name it takes twenty-nine, are given a variety of information about the life. This information is short for some while, in others it is detailed.Almighty God, to call his people to the true religion of Noah (a.s) sent as a prophet. Loaded in the task of spreading the divine message, the Prophet. Noah, in which without loss of time and ignoring the troubles, adverse conditions, the unbelieving people patiently began to invite the right path. century, close to nine Hz. Noah, a clean language, great truths are told in a style and friendly, the people not only increased the disbeliefs but in the face of all the ones he kept incessant notification of patience not lose anything.The sole purpose of the struggle was the right to substitute instead of superstition. But the People opposed the preaching of Noah rebelled against God. Sealed in the hearts of the community, and gave him a thousand and one kinds of unimaginable hardship were in an ugly accusation. Curse those who went ahead of his people, the Prophet. Noah and those who needed Him to remove the right way, continuously traps set up and they got their contempt and ridicule. After their atrocities increased day by day understudied Prophet Noah would not return to right, so lost hope and refuge in God.“I fell victim to. Help me!”, Save the believers are with me and saying, "begged the God and together with those believers has delivered himself of the Worlds God. Almighty God, as for the curse in this society, punishment punished in this life and the roots of a large scrape erased from the stage of history.