Bireysel emeklilik sistemi ve bireysel emeklilik şirketlerinin muhasebe bilgi sistemi
Private pension system and account information system of private pension companies
  1. Tez No: 143881
  2. Yazar: MUSTAFA BERBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ VE BİREYSEL EMEKLİLİK ŞİRKETLERİNİN MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİ Mustafa BERBER İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2004 Danışman: Doç. Dr. Necdet SAĞLAM Dünyadaki en büyük problemlerden biri, giderek yaşlanan ve bakıma muhtaç olan nüfusun artması ve bu çalışamayan kesimin refah düzeyinin korunması için gerekli sistemin kurulmaya çalışılmasıdır. Bazı ülkeler yıllar önce, ileride yaşayacakları problemleri fark ederek emeklilik sisteminde köklü değişiklikler yapmışlardır.“Çalışırken biriktirmek, emeklilikte refah düzeyinde herhangi bir değişiklik olmadan yaşamım sürdürmek.”Bu amaca yönelik düzenlemeler ülkeden ülkeye değişiklikler göstermesine rağmen, temel alman düşünce bu olmuştur. Türkiye'de daha önceleri uygulanan emeklilik sistemi, kamu emeklilik kurumlarında derin tahribatlara yol açmıştır. Genç bir nüfusa sahip olan Türkiye'de bu durumun böyle gitmeyeceği ve mutlaka önlem alınması gereği, fark edilmiş ve dünyanın birçok ülkesinde uygulanan Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili kanun, 7 Ekim 2001 tarihinde yürürlüğe girmiş ve sistem 27 Ekim 2003 tarihinde başlamıştır. Türkiye'de gönüllü katılım esasına dayalı olarak kurulan bu sistemde bireysel emeklilik şirketleri faaliyet göstermektedirler. Sistemin başarılı olması katılımcı sayısının anlamlı bir büyüklüğe ulaşması ile gerçekleşeceği açıktır. Bu nedenle fonları verimli bir şekilde değerlendiren ve denetimi Kamu tarafından yapılan bireysel emeklilik şirketlerinin muhasebe organizasyonu çok önemli bir konudur. Bu çalışmada, bireysel emeklilik sistemi ve bireysel emeklilik şirketlerinin kuruluşları, işleyişleri, kullandıkları defter ve belgeler ile muhasebeleştirme işlemleri, incelenmektedir. (A) bireysel emeklilik şirketinde yapılan bir uygulamaya yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT PRIVATE PENSION SYSTEM AND ACCOUNT INFORMATION SYSTEM OF PRIVATE PENSION COMPANIES Mustafa BERBER Department of Business Administration Anadolu University Institute of Social Sciences, March, 2004 Advisor: Ass. Prof. Necdet SA?LAM One of the most significant problems in the world is the increase in aging population that needs nursing and the attempt to construct required system to maintain welfare of the unemployed. Most countries, becoming aware of the problems they will experience in the future, made fundamental transformations in pension system.“Saving while working, keeping the same welfare level in their retirement ages”. Although the arrangements in line with this objective vary country to country, it is the basic idea. Pension system that was applied in Turkey before destroyed public pension organizations. It was noticed that it is necessary to change the system and to take precautions in Turkey, which has young population. The act, related to Private Pension System and applied in many countries in the world, entered into force on 7 October 2001 and the system initialized on 27 October 2003. In Turkey, in this system that was constructed depending on voluntary participation principle, private pension system companies are in operation. It is apparent that, the system shall be successful, if the number of participants reaches to a meaningful level. For that reason, account organization of private pension companies, whose funds are used productively and inspection is carried out by public, carries great importance. In this study private pension system and the establishment of private pension companies, their operation, accounting operations by consulting notebooks and documents used by them, are analyzed. The process of application of the system in (A) private pension company is used as a case study.