Bireysel emeklilik sistemi, basında sunumu ve katılım düzeyi ilişkisi
Individual pension savings and investment system, presentation of the system in turkish press and the participation relationship
  1. Tez No: 187939
  2. Yazar: İLKCAN NEFESOĞLU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET HALUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Banking, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türkiye'de son yıllarda dikkati çeken sorunların arasında sosyal güvenlik sistemi önsıralarda gelmektedir. Sistemin sorunlarının çözümü yolunda yine son yıllarda atılan adımlararasında bireysel emeklilik sistemi son bir yıl içerisinde toplumda ve basında yoğun bir ilgiuyandırmıştır.Temel amacı toplumun sorunları ile ilgilenmek olan basının, sosyal güvenliksorununun bir çözüm önerisi olarak sunulan bireysel emeklilik sistemine yaklaşımının nasılolduğu, sistemi nasıl tanımladığı ve hangi ölçüde önemsediği bu çalışmanın en temelaraştırma konusudur.27 Ekim 2003 tarihinde resmi olarak uygulamaya konulan bireysel emekliliksisteminin geçen bir yıl içerisinde basında nasıl yer bulduğunun tanımlanması, sisteme katılımdüzeyi ile ilişkilendirilmesi anlamında önemli bulunmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışmadabasının ve toplumun bireysel emeklilik sistemine gösterdiği ilgi ya da katılım düzeyleriarasındaki ilişki ele alınmakta, bireysel emeklilik sistemine yönelik resmi katılım verileri ilebasında sistemin yer alış biçimine yönelik içerik analizi uygulamasına dayalı verileristatistiksel anlamlılık çerçevesinde sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social Security System is the one of the most important problems in Turkey in recentyears. Individual Pension Savings and Investment System, which is complementary to thestate social security system on the basis of voluntary participation and the definedcontribution principle, with a view to direct individual pension savings to investment toimprove the welfare level by providing a supplementary income during retirement tocontribute to economic development by creating long term resources for the economy andthereby increase employment is the one of the suggested solution of this problem that arousedmore interest in last year in the press and the society.The attention of the press to the individual security system during the first year of thepractice last year, that the press? approach, the definition and the adoption to the system, is themain research question of this study.The the relationship between the definition of the how the individual security systemthat started on October 27, 2003 covered in the press in recent one year and the arousing levelof the society to the system is found important for this study. In other words, the relationshipbetween the level of the press? interest and the society?s interest is the main concern of thisstudy.