Öfke kontrolü ve dindarlık ilişkisi (Erzurum örneği)
Relationship of anger management and religiousness
- Tez No: 306586
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmanın amacı öfke kontrolü ve dindarlık ilişkisini tespit etmektir. Bunun için öncelikle öfke duygusuna yönelik kuramsal yaklaşımlar açıkladı. Daha sonra öfkenin nedenleri, çeşitleri ve ifade ediliş biçimleri araştırıldı. Öfke kontrolü konusunda psikolojik ve dini yaklaşımlar incelendi. Öfke kontrolü ve dindarlık ilişkisi üzerine daha önce yapılmış çalışmalar araştırıldı. Çalışmamızın son kısmında ise öfke kontrolü ve dindarlık ilişkisini tespit edebilmek amacıyla 1500 kişinin katılımıyla bir anket uygulaması yapıldı. Anketten elde edilen verilerin analizi sonucunda dindarlığın öfke kontrolünde önemli etkileri olduğu açık bir şekilde anlaşıldı
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between anger control and religiosity. For this purpose, firstly theoretical approaches about anger emotion were explained. Then, anger?s causes, types and anger expressing forms were studied. Religious and psychological approaches about anger management have been viewed. Previously made studies about relationship of anger management and religiousness were researched. At the last part of our study, the survey research was implemented with joining 1500 participant to determine the relationship about anger management and religiousness. As a result of analysis of the data taken via the survey research, religiosity's positive effects on anger control were understood clearly.