Tedarik zinciri bütünleşmesi, yeşil tedarik zinciri uygulamaları ve işletme performansı arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
An investigation on the relationship between supply chain integration, green supply chain implementations and business performance
- Tez No: 306609
 - Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRDÖĞEN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmanın amacı, tedarik zincirinde bütünleşme, yeşil tedarik zinciri uygulamaları ve işletme performansı arasında ki ilişkinin incelenmesidir. Bu bağlamda tedarik zincirinde ki bütünleşmesinin temel bileşenleri belirlenmeye çalışılmış, yeşil tedarik zinciri uygulamalarına ilişkin unsurlar, işletme performansını oluşturan temel bileşenler açıklanmıştır. Tedarik zinciri ve bütünleşmesi, yeşil tedarik zinciri uygulamaları ve son olarak da, performans tanımlanarak araştırmanın teorik bölümü tamamlanmıştır. Çalışmanın, uygulama kısmında Marmara bölgesinde faaliyet gösteren ve Ambalaj Sanayicileri Derneğine kayıtlı 102 işletmenin fabrika müdürlerine yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanmıştır. Tedarik zinciri bütünleşmesinin, yeşil tedarik zinciri uygulamalarına etkisi ve yeşil tedarik zinciri uygulamalarının işletme performansına etkisi teorik olarak açıklanmıştır. Bu doğrultuda geliştirilen hipotezler ve araştırma modeli, yapısal eşitlik modeli aracılığı ile test edilmiştir. Sonuç olarak; tedarik zinciri bütünleşmesinin, yeşil tedarik zinciri uygulamalarını, yeşil tedarik zinciri uygulamalarının da işletme performansını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between supply chain integration, green supply chain implementations and business performance. In this context, it was aimed to determine basic components of supply chain integration, and elements regarding green supply chain integration and business performance were explained in detail. The theoretical part of the study was concluded with the definitions of supply chain and supply chain integration, green supply chain implementations and lastly performance.In the application part of the study, a face- to- face survey was conducted with managers of 102 plants operating in Marmara Region that are registered to Packaging Manufacturers Association. The effect of supply chain integration on green supply chain implementations and the impact of green supply chain implementations on business performance were explained theoretically. The hypothesis and the model of the study were tested with structural equation modeling in this direction. As a result, it was observed that supply chain integration affected green supply chain implementations and green supply chain implementations affected business performance.