İslam Hukukunda karine
Presumption in Islamic Law
- Tez No: 306610
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT YAYLALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
“İslam Hukukunda Karine”isimli çalışmamız, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.Girişte araştırmanın amacı, önemi, planı, metodu ve kaynakları hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, karineye benzer kavramlar ele alınarak bu kavramlarla karinenin benzer ve farklı yönleri ortaya konulmaya çalışılmış ve karinenin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır.Karine, İslam Hukukunda en çok Fıkıh Usûlü ve Muhakeme Hukukunda ele alınmaktadır. Bu yüzden çalışmamızda karine, fıkhın bu iki alanı açısından ayrı iki bölüm olarak işlenmiştir. Bu sebeple ikinci bölümde,“Fıkıh Usûlünde Karine”başlığı altında, şer'î hükümlerin ortaya çıkarılmasında önemli bir yardımcı unsur olan ve usûlcüler tarafından çoğunlukla delil manasında kullanılan karinenin fıkıh usûlündeki yeri ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.“İslam Muhakeme Usûlünde Karine”başlığı altındaki üçüncü bölümde ise, muhakeme faaliyeti içerisinde hâkimim hüküm verirken faydalandığı delillerden ve hüküm sebeplerinden birisi, yani bir ispat vasıtası olarak karine tanıtılmaya çalışılmıştır. Bu bölümde, günümüz hukuku açısından da karine ele alınmış ve karinenin bir ispat vasıtası olarak değeri hakkında İslam âlimleri arasındaki farklı görüşler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, İslam Hukukunda ceza ve hukuk davalarında karinenin delil değeri araştırılmış ve günümüzde bilimsel yöntemler ile elde edilen karinelerin İslam Hukuku açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.Sonuç olarak ise, elde edilen bilgi ve bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study, titled ?Presumption in Islamic Law?, is consisted of introduction, three chapters and conclusion.In Introduction the information concerning the purpose, importance, method and sources of the study is given. In the first section, taking similar concepts to presumption, the similar and different aspects of presumption with the similar concepts are discussed and thus a clear explanation of presumption is aimed.Presumption is mostly considered in Fiqh Procedure and Court Law in Islamic Law. Therefore, presumption has been examined as two distinct chapters with regard to these two fields of fiqh in our study. For that reason, under the title of ?Presumption in Fiqh Procedure? in the second chapter, the place and prominence of presumption is shown, which is a subsidiary factor in bringing out the religious judgements and used as evidence at most by lawyers.As for the third chapter titled ?Presumption in Islamic Court Law?, presumption is introduced as one of the evidence and judgement reasons made use of by the judge in making decision in the court activities, that is as a proof means. In this chapter presumption is investigated in terms of contemporary law and different views among islamic scholars are presented as regards the value of presumption as a proof means. In addition, the value of presumption as evidence is investigated in crime and law cases in Islamic Law and presumptions obtained through scientific methods today are evaluated according to Islamic Law.As conclusion, findings and information obtained are considered.