İslam ceza hukukunda masumiyet karinesi (Modern hukukla mukayeseli)
Presumption of innocence in Islamic criminal law (Comparative with modern law)
  1. Tez No: 864794
  2. Yazar: SEMİHA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İslam hukuku sanık hakları ve güvenliği konusunda kararlı bir tutum sergilemiş ve ceza usul kurallarıyla bu tutumu desteklemiştir. İslam dininin en başından beri insanlara tanımış olduğu haklar modern hukukta çok sonraları kabul görmüş ve uygulama zemini bulmuştur. Bu haklardan biri olan ve İslam hukukunda“Berâet-i zimmet asıldır”şeklinde vücut bulan masumiyet karinesi on dört asırdan beri bilinmekte ve titizlikle uygulanmaktadır. Yakın bir zamana kadar modern hukukta sanık suçlu muamelesi görmekte ve hakları ihlal edilmekteydi. İslam hukuku ise insanlara potansiyel suçlu gözüyle bakmamakta ve kişinin suçluluğunu ispatlamaktan ziyade suçsuzluğunu ortaya koymaya çalışmaktadır. Bizim amacımız insan haklarına saygının bir sonucu olarak kabul edilen ve adil yargılanmanın önemli bir ilkesi olan masumiyet karinesinin İslam ceza hukukundaki durumunu ortaya koymaktır. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte çalışmamızın konusu, amacı, kapsamı ve yöntemi ele alınmıştır. Birinci bölümde masumiyet karinesi kavramı, konumuz açısından temel teşkil etmeleri sebebiyle suç ve ceza kavramları, dâva ve yargılama usulü konuları incelenmiştir. İkinci bölümde ise masumiyet karinesinin sonuçları, ilgili olduğu haklar ve modern hukuktaki tarihi seyri ele alınmıştır. Ayrıca masumiyet karinesi kapsamında ispat vasıtalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamic law exhibits decesive attitute about defendant rights and safety and supported this attitude with criminal procedure rules. Islam vested people rights -that were approved and implemented much later in modern law- since the very beginning. Presumption of innocence -which has been acquainted with for fourteen century and implemented studiously- is one of those rights and is known as“innocent until proven guilty”in Islamic law. The defendant had been considered guilty and had faced violation of rights in modern law until recently. On the other hand Islamic law does not see people as potential criminals and tries to reveal the innocence of the defendant instead of proving one guilty. Our aim is to present the status of presumption of innocence -which is accepted as a result of the respect for human rights and is an important principle of equitable judgement- in Islamic criminal law. Our study consists of introduction and two chapters. The topic, aim, extent and method of our study are discussed in introduction part. In the first chapter; presumption of innocence concept, crime and punishment concepts -which are the basis of our topic, case and proceeding are analyzed. In the second chapter, the outcomes and the related rights of presumption of innocence and its historical progress in modern law are discussed. Besides, means of proof within the context of presumption of innocence are included.