Tüketicilerin internet üzerinden satın alma eğilimlerinin değerlendirilmesi: İran'da bir uygulama
The evaluation of consumer purchase behaviour through internet: A practice in Iran
- Tez No: 306615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLBER ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İletişim teknolojilerinin ve İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla dünyada ekonomik düzenin yeniden şekillendiğini söylemek mümkündür. İnternet sayesinde coğrafi sınırlar ortadan kalkmakta, satıcı ile alıcının buluşma noktası olan pazarlar farklı bir boyut kazanmakta ve satıcılar tüm dünyayı tüketici kabul ederek ticari faaliyetlerini internet tabanlı sistemlere kaydırmaktadırlar. Hedef kitleyi oluşturan tüketicilerin davranışları ve satın alma kararları pazarlama bilimi açısından önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. İnsanın var olmasıyla beraber işlemeye başlayan tüketim süreci zaman içinde hayatın devamı için gerekli bir faaliyetken günümüzde bizzat yaşamın amacı olmuştur. İnsanı, tüketici olarak harekete geçiren güdüler çevre faktörleri ve kişinin kendine ait iç faktörleridir. Bu faktörlerde meydana gelecek değişimler tüketicinin satın alma davranışını değiştirmektedir. İnsanların tüketim alışkanlıkları, içinde yaşadıkları ülkenin ekonomik, kültürel, siyasi dinamikleri ve psikolojik faktörlere bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu tez çalışmasında internette pazarlama kavramı, internet üzerinden yapılan pazarlama çalışmalarının özellikleri, geleneksel pazarlama ile farkları ve internetteki pazar türleri belirtilip, tüketici davranışları ve bu davranışları etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve internet üzerinden alışveriş yapan tüketici davranışlarına yer verilmiştir. Tezin son bölümü İran'da internet kullanım düzeyi, bu teknolojiden neden ve nasıl yararlandıkları ve tüketicilerin, internette pazarlama olgusuna bakış açıları ve bu pazardan ne sıklıkta alışveriş yaptıkları veya hiç yapmadıklarını belirlemek üzere anket çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is possible to say that the economic order has been reshaped by wider use of Communication Technologies and Internet. Through Internet geographical borders are no longer an issue, markets which are the meeting point of the seller and the buyer gain a different dimension and sellers move their commercial activities to internet based systems considering the whole world population as consumers. The behaviours of the consumers who make up the target group and their purchasing decisions have become important sucbjects of research for the science of marketing . Consumption Process, which has begun functioning by the existence of human being, has become the purpose of life itself nowadays whereas it was an activity necessary for the continuation of life in the past. The motives that motivate a person as a consumer to purchase are the environmental factors and his internal self factors. The possible changes that might occur within these factors cause changes in the purchase behaviour of the consumer. The consumption patterns of people vary based on the economic, cultural and political dynamics and psychological factors of the country of origin. Within this thesis, the concept of internet marketing, the properties of the internet marketing activities, the differences between them and conventional marketing and the market types on internet were determined, consumer behaviour and the determining of the factors that effect these behaviours and the behaviours of the consumers who make purchases through internet have been indicated. The final part of the thesis includes a survey study concerning the level of the use of internet in Iran, the reason why and how they use this technology and the perspectives of the consumers about the marketing concept and the frequency of using this market for purchases or the non use.