Sezai Karakoç'ta tarih-metafizik ilişkisi
According to Sezai Karakoç relationship of history and metaphysics
- Tez No: 306614
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ÖMER ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tarih, Sezai Karakoç düşüncesi içinde hem felsefi açıdan, hem de vakıa ve yorum açısından önemli bir yer tutar. Tarih, bir seremoni aracı değil, erdem öğreticidir. Tarihteki tekerrür, tabiattakinden farklıdır. Tarihteki tekrarlar, daha kompleks, yeni olgularla yüklü ve ansızın gelir. Bu yüzden, üstün nitelikli bir kadronun, tarih sezgisine ve yorumlama dehasına sahip olması gerekir. Tarih, Karakoç düşüncesinin etrafında örüldüğü medeniyet bağlamının en önemli yönlerinden birini oluşturur. Tarihi, hakikate yaklaşma ve ondan uzaklaşmanın tarihi olarak ele alan Karakoç'un tarih düşüncesini metafizik bağlamında ele almak uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
History, takes a great part in the thought of Sezai Karakoç in terms of philosophy events and interpretation. History is not a means of ceremony rather it is a teacher of virtue. The repetition in history is deferent from the one in nature. Repetitions in history are more complex, they occurs suddenly and they are loaded with new phenomenon. Thus, a high qualified staff need to havea historical intuition and the ability of interpretation. History, composes one of the most important aspects of the concept of civilization which is the core of Karakoç philosophy. It will be appropriate that, resering history, according to Karakoç history that coming truth of trought, leaving from the truth and approacting to it and his approach in the side of metaphysics