Göğüs tüpü çıkarma öncesi uygulanan progresif kas gevşeme egzersizinin ağrı üzerine etkisi
The effect of progressive muscle relaxation exercise on pain before the removal of the chest tube
  1. Tez No: 306636
  2. Yazar: BURCU ARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Servisinde yatmakta olan ve göğüs tüpü yerleştirilmiş erişkin hastalarda nonfarmakolojik ağrı kontrol yöntemlerinden olan progresif kas gevşeme egzersizinin ağrı düzeyine etkisini incelemek amacıyla planlanmış randomize- tek körlü, kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde herhangi bir nedenle yatan göğüs tüpü yerleştirilmiş ve çalışmanın sınırlılıklarına uyan 18-74 yaş arası toplam 94 hasta oluşturmuştur.Verilerin toplanmasında ?Hasta Tanıtım Formu? ve hastanın ağrı şiddetini değerlendirmek amacıyla ?Visüel Analog Skala-VAS? kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 19.0 paket programı kullanılmıştır. Hastalardan bilgilendirilmiş onam alındıktan sonra, hastaların yaşamsal bulguları takip edilmiştir. Hastaların ağrı algıları her bir grupta olmak üzere, işlemden 15 dakika önce, işlem biter bitmez ve işlemden 15 dakika sonra olmak üzere 3 farklı zamanda Visual Analog Skala (VAS) kullanılarak ölçülmüştür.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, hastaların ortalama yaşı 41,6±16,4 olarak elde edilmiştir. Hastaların %85'i erkek, %72'sinin evli, %98'inin de bir eğitim kurumundan mezun olduğu saptanmıştır. Deney grubunda yer alan hastaların VAS puanlarına göre ağrı düzeyi ortalamaları tüp çıkarıldıktan hemen sonra (4,9±2,1) ve çıkarıldıktan 15 dakika sonra (2±1,8); kontrol grubuna göre (7,1±2 - 5,4±2,1) daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, designed as a randomized, single-blind and controlled experimental study, aims to investigate the effect of progressive muscle relaxation exercise, one of the non-pharmacological pain control methods, on the level of pain in adult patients who are in Thoracic surgery service in Adana Training and Research Hospital. The participants, whose age ranges from 18 to 74, are 94 patients who met the criteria of the study, who had chest tube, and who were having treatment in the Thoracic Surgery service.The data were collected through the ?Patient Description Form? and ?Visual Analogue Scale-VAS? that evaluated the patients? level of pain and analyzed using SPSS 19.0 package programming. After they had been informed about the study and their informed consents were obtained, the patients were evaluated in terms of their vital findings. The participants? level of pain was evaluated using Visual Analogue Scale (VAS) in three intervals for both groups: 15 minutes before the application, right after the application, and 15 minutes after the application.Findings show that the mean age of the patients was 41,6±16,4. It was also found that 85% of the patients was male, 72% of them was married and 98% of them was graduated from an education center. VAS pain level scores of the patients in the experimental group right after the removal of the tube (4,9±2,1) and their pain scores 15 minutes after the removal (2±1,8) were lower than the control group (7,1±2 - 5,4±2,1).