Göğüs tüpü çıkarma işlemi öncesi uygulanan ayak refleksolojisinin ağrı ve anksiyete düzeyine etkisi
Effect of the foot reflexology applied before to removal of the chest tube on the pain and anxiety level
  1. Tez No: 653130
  2. Yazar: ELİF BUDAK ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLUDE KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma, göğüs tüpü çıkarma işlemi öncesi uygulanan ayak refleksolojisinin ağrı ve anksiyete düzeyine etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Randomize kontrollü tasarımla yapılan araştırmanın örneklemini bir vakıf üniversitesi hastanesinde koroner arter bypass greft ameliyatı olan 56 hasta (28 kontrol ve 28 müdahale) oluşturmuştur. Gazi Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan ve Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı'ndan izinler alınmıştır. Verilerin toplanmasında Veri Toplama Formu, Sürekli Anksiyete Ölçeği, Sayısal Ağrı Değerlendirme Skalası (SADS) ve Analjezik Tüketimi Belirleme Formu, Duygu Durum Profili (DDP) Gerginlik-Anksiyete Alt Ölçeği, Sayısal Memnuniyet Değerlendirme Formu, Hastaların Refleksoloji Uygulaması ve Göğüs Tüpü Çıkarılması Hakkındaki Duygu ve Düşüncelerini Belirleme Formu kullanılmıştır. Formlar ameliyat sonrası birinci gün ve tüp çıkarılmadan önce, çıkarılması sırasında, çıkarıldıktan sonra 15.dakikada ve birinci saatte uygulanmıştır. Müdahale grubuna ameliyat sonrası birinci gün ve tüp çıkarılmadan önce 30 dakika ayak refleksolojisi uygulanmış, kontrol grubuna bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin analizinde ki-kare, fisher's exact, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U ve Wilcoxen işaret testi kullanılmıştır. Ameliyat sonrası birinci gün kontrol ve müdahale grubunun (refleksoloji sonrası) SADS puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The study aims at identifying the effect of foot reflexology applied before to chest tube removal process on the pain and anxiety level. Sample of the study consists of 56 patients (28 control and 28 intervention), who have gone through coronary artery bypass graft surgery at a foundation hospital. Approvals were obtained from the Gazi University Clinical Research Ethics Committee and Başkent University Faculty of Medicine Dean's Office. Data Collection Form, Trait Anxiety Scale, Numeric Pain Rating Scale (NPRS) and Analgesic Consumption Rating Form, Profile of Mood States Scale (POMS) Stress-Anxiety Subscale, Numeric Satisfaction Rating Form, and Identification Form for Feeling and Thoughts of Patients on Application of Reflexology and Removal of the Chest Tube were used for data collection. Forms were applied on the first postoperative day and before, during and 15 minutes and 1 hour after removal of the chest tube. Foot reflexology was applied for 30 minutes postoperatively on the first day and 30 minutes before removal to the intervention group with no application made to the control group. Chi-square and fisher's exact were used in the analysis of data and the t-test, Mann-Whitney U and Wilcoxen signed rank signed rank tests were used in independendent groups. Difference between the mean NRPS scores of the control and intervention group on the postoperative first day (after reflexology) was found to be statistically significant (p0,05).