Çocuklarda göğüs tüpü çikarma işlemi öncesi uygulanan lidokain-prilokain krem ve soğuk uygulamanin ağri, anksiyete ve yaşamsal bulgulara etkisi: Randomize kontrollü çalişmaetkisi: Randomize kontrollü çalişma
The effect of lidocaine-prilocaine cream and cold application before chest tube removal in children on pain, anxiety and vital signs: A randomised controlled trial
- Tez No: 956117
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYTEKİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, çocuklarda göğüs tüpü çıkarma işlemi öncesi uygulanan Lidokain-Prilokain krem (LPK) ve soğuk uygulama yöntemlerinin ağrı, anksiyete ve yaşamsal bulgular (SpO2, nabız/ dk) üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışma, İstanbul'da bir devlet hastanesinin pediatrik kardiyovasküler cerrahisi kliniğinde 29 Aralık 2024- 07 Temmuz 2025 tarihleri arasında paralel gruplarda randomize kontrollü deneysel tasarımda yapıldı. Örneklemi, çalışmanın yapıldığı tarihler arasında belirtilen klinikte yatan ve araştırmaya alınma özelliklerini taşıyan 66 çocuk oluşturdu. Çocuklar, bloklu randomizasyon yöntemi ile iki girişim ve bir kontrol grubuna atandı. Kontrol grubundaki çocukların (n=24) göğüs tüpü çıkarma işlemi birimin rutin uygulamasına göre yapıldı. Girişim gruplarındaki çocuklara göğüs tüpü çıkarma işlemi öncesi Lidokain-Prilokain krem (LPK) (n=21) uygulandı ya da soğuk uygulama (n=21) yapıldı. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Girişim Takip Formu”“Wong-Baker Yüz Ağrı Ölçeği (WBAÖ)”,“Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ)”ile toplandı. Veriler, SPSS 25.0 paket programında uygun testler ile analiz edildi. Etik onay, resmi izin ve ailelerden aydınlatılmış onam alındı ve protokol kaydı (NCT06913855) yapıldı. İşlemden 1 dk önce (T2), işlemden 1 dk sonra (T3) ve işlemden 5 dk sonra (T4) LPK ve soğuk uygulama grubunun ağrı düzeyi kontrol grubundan daha düşüktü (p0.05). Çocuklarda ağrılı bir girişim olan göğüs tüpü çıkarılması işlemi öncesinde LPK uygulaması ve soğuk uygulama yöntemlerinin kullanılması ağrı ve anksiyete düzeyini azaltmada etkili yöntemler olduğu belirlendi. Göğüs tüpü çıkarma işlemi öncesinde bu yöntemlerin kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of Lidocaine-Prilocaine cream (LPK) and cold application methods used before chest tube removal on children's pain, anxiety and vital signs (SpO₂, pulse/min).The study was conducted using a randomised controlled experimental design with parallel groups at the paediatric cardiovascular surgery clinic of a state hospital in Istanbul between December 29, 2024 and July 7, 2025. The sample consisted of 66 children hospitalised at the specified clinic during the study period who met the inclusion criteria. The children were assigned to two intervention groups and one control group using block randomisation. The chest tube removal procedure for the children in the control group (n = 24) was performed according to routine practice at the unit. Those in the intervention groups received LPK (n = 21) or a cold application (n = 21) prior to chest tube removal. Data were collected using the Demographic Information Form, the Follow-up Form, the Wong& Baker Pain Scale (WBPS), and the Children's Fear Scale (CFS). The data were analysed using the appropriate tests in the SPSS 25.0 software package. Ethical approval and official permission were obtained, informed consent was obtained from families, and the protocol was registered (NCT06913855). The pain levels in the LPK and cold application groups were lower than in the control group at one minute before the procedure (T2), one minute after the procedure (T3), and five minutes after the procedure (T4) (p 0.05). The use of LPK and cold application methods before chest tube removal was found to effectively reduce pain and anxiety levels in children. These methods are therefore recommended prior to chest tube removal. Healthcare professionals are encouraged to use these methods prior to chest tube removal.