Göğüs tüpü çıkarma işlemi öncesi uygulanan progresif kas gevşeme egzersizi, soğuk uygulama ve lokal anestezinin hastanın ağrı, konfor düzeyi ve yaşam bulguları üzerine etkisi
Effect of progressive muscle relaxation exercise, cold compress and local anesthesia prior to removal of intercostal drain on patients' pain and comfort level, and vitals
  1. Tez No: 512299
  2. Yazar: NURDAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Göğüs tüpü çıkarılması işlemi sırasında yaşanan ağrının etkili yönetimi önemlidir. Bu çalışma göğüs tüpü çıkarılması işlemi öncesinde uygulanan progresif kas gevşeme egzersizi, soğuk uygulama, lokal anestezinin hastanın ağrı, konfor düzeyi ve yaşam bulguları üzerine etkisini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Kontrollü deneysel nitelikteki çalışmanın örneklemine bir üniversite hastanesinin göğüs cerrahi servisinde herhangi bir nedenle göğüs tüpü yerleştirilmiş, çalışma kriterlerine uyan 160 hasta alınmıştır. Çalışmada üç müdahale (progresif kas gevşeme egzersizi grubu, soğuk uygulama grubu, lokal anestezi grubu) ve bir kontrol grubu oluşturulmuş, ağrı skor ortalaması birbirine yakın olacak şekilde randomizasyon ile her bir gruba 40 birey atanmıştır. Müdahale gruplarında her bir müdahale göğüs tüpü çıkarılması işleminden hemen önce uygulanmıştır. Tüm gruplarda göğüs tüpü çıkarılma işlemi başlamadan 5 dakika önce, tüp çıkarıldıktan hemen sonra ve 15 dakika sonrasında ağrı şiddeti, konfor düzeyi ölçülmüş ve hemodinamik göstergeler kaydedilmiştir. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Visüel Analog Skala (VAS), Konfor Skalası ve Yaşam Bulguları İzlem Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Management of the pain that is experienced during removal of intercostal drain is of big significance. This study is carried out in order to evaluate effects of progressive muscle relaxation exercises, cold compress and local anesthesia prior to removal of intercostal drain on patients' pain and comfort level, and vitals. Sample of the controlled study consists of 160 convenient patients who were applied intercostal drain in thoracic surgery department of a university hospital. Three intervention groups (progressive relaxation exercise group, cold compress group, local anesthesia group) and a control group were organized and by randomization 40 patients were assigned to each group in accordance with average pain score. With the intervention groups, each intervention method was applied right prior to removal of intercostal drain. With all groups, pain level and comfort level were measured, and hemodynamics were written down 5 minutes before the removal process, right after the removal and 15 minutes after the removal of intercostal drain. In gathering the data, introductory form, Visual Analog Scale (VAS), Comfort Scale and Vitals Control Forms were utilized.