İki böbrek bir klip hipertansif sıçanlarda, klonidinin otonom sinir sistemi işlevi üzerindeki etkisi
Effect of clonidine on autonomic nervous system function in two-kidney, one-clip hypertensive rats
  1. Tez No: 306642
  2. Yazar: ZEHRA GÜL KOÇAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BESİM ÖZAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İki böbrek bir klip (2B1K) hipertansiyonu, sempatik hiperaktivite ile birliktedir. Alfa 2 adrenoseptör agonisti olan klonidin sempatik etkinliği azaltmaktadır. Bu çalışmada, klonidinin, 2B1K hipertansif uyanık sıçanlarda, ortalama arteryel kan basıncı (OKB), kardiyak sempatik (ST) ve parasempatik tonus (PT), barorefleks duyarlılığı ve vasküler otonomik etkinlik üzerindeki etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, renal arterin tek taraflı kliplenmesi ya da yalancı operasyondan 1 hafta sonrasından başlayarak, sıçanlara iki hafta boyunca klonidin (200 ?g/kg/gün, oral) ya da distile su verildi. Daha sonra, OKB'nı ölçmek ve ilaçları infüze etmek için, sırasıyla, sıçanların sol femoral arter ve venine kateterler yerleştirildi. Bir günlük iyileşmeden sonra, kardiyak ST ve PT, sırasıyla atenolol (1 mg/kg) ve atropin metil nitrat (1 mg/kg) olan kalp atım hızı (KAH) yanıtından hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Two kidney one clip (2K1C) hypertension in rats is associated with sympathetic hyperactivity. Clonidine, an alpha-2 adrenoceptor agonist, reduces sympathetic activity. The aim of the present study was to investigate the effects of clonidine on mean arterial blood pressure (MAP), heart rate (HR), cardiac sympathetic tonus (ST), and parasympathetic tonus (PT) in conscious 2K1C hypertensive rats. For this purpose, a one week after renal artery clipping or sham operation, we treated the rats with either clonidine (200 ?g/kg/d, orally) or distilled water for two weeks. Then, the rats were instrumented with catheters in the femoral artery and vein to measure MAP and to infuse the drugs, respectively. After a one day of recovery, cardiac ST and PT were determined by HR response to atenolol (1 mg/kg) and atropine methyl nitrate (1 mg/kg), respectively. Spontaneous baroreflex sensitivity was calculated pre-and post-beta 1 blockade, by sequence method. Then, vascular autonomic activity was examined by calculating the decrease in MAP after blockade by hexamethonium bromide (HX).