İki böbrek bir klip goldblatt hipertansiyonda böbrek ve kalpteki histopatolojik değişiklikler
- Tez No: 60060
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME PAYDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Çalışmamızda sıçanlarda iki böbrek bir klip deneysel RVH modelini oluşturduk. Klipsiz böbrekler yüksek kan basıncı ve yüksek ANJ II etkisine maruz kalırken, klipli böbrekler yüksek kan basıncı etkisinden korunmuş olup yüksek ANJ II etkisine maruz kalmaktadır. Çalışmamızda yalnızca PRA ölçümü yapıldı ve ANJ II artışım dolaylı olarak düşündük- Yapılmış çalışmalarda invivo olarak ANJ H'nin sıçanlarda bir çok renal hücre popülasyonunda fenotipik ve proliferatif değişiklikler yaptığı görülmüştür. Ayrıca ANJ II kalpte miyositlerin hipertrofiye olmasına ve fibroblastlann proliferasyonuna katkıda bulunmaktadır. Fakat ANJ IFnin hemodinamik ve nonhemodinamik etküerini birbirinden ayırmak mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our study, we formed two-kidney one clip experimental renovascular hypertension (2 K - 1 C RVH). The undipped kidney was exposed to high blood pressure and high levels of angiotensin II (ANG IT). In contrast, the clipped kidney was only expossed to high levels of ANG II without hypertension in 2 K - 1 C RVH. In our study only PRA measurement was made and thought the increased ANG II relatively. Previous studies have shown that in vivo administration of ANG II in rats results in proliferation of, and phenotypic changes in, many renal cell populations. In addition, ANG II contribute hypertrophy of the myocyte and proliferation of fibroblast. But, it was not possible to differentiate nonhemodynamic from hypertensive effects of ANG II.