İki böbrek bir klip hipertansiyonunda farklı oranlardaki tuz yüklemelerinin barorefleks duyarlılığı üzerindeki etkileri
The Effects of Different Salt Loadings on Baroreflex Sensitivity in Two-Kidneys One-Clip Hypertension
- Tez No: 194717
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BESİM ÖZAYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalısmamızda, 2 Böbrek 1 Klip hipertansif sıçanlarda, % 0,5 (düsük) ve % 1 (asırı) NaCl'lik tuz yüklemelerinin barorefleks duyarlılıgı ve PRA üzerindeki etkilerinin saptanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Klip takılan grup ile onun yalancı operasyonlu kontrolünden alınan sıçanlara, distile su veya düsük tuz çözeltisi veya asırı tuz çözeltisi üç hafta süreyle içme suyu olarak verildi. Üç haftanın sonunda, uyanık durumdaki hayvanlarda; plazma renin aktivitesi (PRA), kan basıncı düzeyleri, fenilefrin ve sodyum nitroprussid kullanılarak, parasempatik bileseni ile birlikte arteryel barorefleks duyarlılıgı ölçüldü. Barorefleksin sempatik bileseninin duyarlılıgı, refleksin toplam ve parasempatik duyarlılıklarından hesaplanarak bulundu. Ayrıca, hayvanların bazal ve intrinsik kalp atım hızları, kalp ve böbrek agırlıkları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the present study, we aimed to investigate the effects of low salt (0,5 % NaCl) and high salt (% 1 NaCl) loadings on baroreflex sensitivity and PRA in 2K-1C hypertensive rats. Material and Methods: Distilled water or low salt loading or high salt loading was given, as drinking water, to the rats from both clipped and their sham operated control groups for 3 weeks. Then, PRA, blood pressure levels and arterial baroreflex sensitivity with its parasympathetic component were measured by using pheylephrine and sodium nitroprussid in the conscious rats. The sensitivity of sympathetic component of baroreflex was calculated from total and parasympathetic sensitivity. In addition, basal and intrinsic heart rates, cardiac and renal weights were measured.