Yeni bir sabit yer tutucu apareyin klinik başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical success of a new type fixed space maintainer
  1. Tez No: 306641
  2. Yazar: SERKAN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Adeziv sistemlerde meydana gelen gelişmeler sayesinde yeni yer tutucu sistemleri klinik uygulamalarda yer almaya başlamıştır. Direkt yapıştırılabilir yer tutucu olarak adlandırılan bu apareyler ölçü ve laboratuvar aşamasını ortadan kaldırmakta ayrıca hasta uyumluluğu gerektirmemektedir.Bu çalışmanın amacı konvansiyonel yer tutucu tiplerine alternatif olabileceği düşünülen, yeni geliştirilen ve klinik denemesi daha önce yapılmamış olan Ez Space Maintainer direkt yapıştırılabilir sabit yer tutucu apareyin klinik kullanılabilirliğini, başarısını, ağızda kalım süresini ve ağız hijyenine etkisini değerlendirmektir. Klinik çalışmamızda erken süt dişi çekimi yapılmış veya daimi diş eksikliği olan ve hasta seçim kriterine uyan (yaş ortalamaları 8,7±1,6 yıl) 27 çocuğa (11 kız, 16 erkek) 41 adet yer tutucu (Ez Space Maintainer) uygulaması yapılmıştır. Destek dişlerin bukkal mine yüzeylerine 60 sn. %35'lik ortofosforik asit uygulaması sonrasında dişler aynı süre yıkanmış ve tebeşirimsi görünüm sağlanana kadar yağsız hava ile kurutulmuştur. Apareylerin yapıştırılması için Transbond XT adeziv sistem üretici firmanın kullanım talimatına göre uygulanmıştır. 41 adet yer tutucu eksik olan süt dişi veya dişlerine göre dört gruba (A, B, C, D) ayrılmıştır. Hastaların takibi 20 ay boyunca sürdürülmüştür. Takip sonunda yer tutucu uygulamasının başlangıcındaki ve bitişindeki çekim boşlukların durumu değerlendirilmiş, gruplar arasında başarı ve ağızda kalım süreleri karşılaştırılmış, apareyin başarısı ve ağızda kalım süresi yaşa, cinsiyete ve konuma göre değerlendirilmiştir. Apareyin ağız hijyenine etkisi de gruplar arasında karşılaştırılmıştır.İstatistiksel analizler sonucunda gruplar arasında başarı ve ağızda kalma süresi olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Konum, tek başına yaş ve cinsiyet ağızda kalım süresi üstünde etkisiz bulunmuştur (p>0,05) ancak yaş gruplaması yapıldığında 8 yaş üstü önem seviyesinde başarılı bulunmuştur (p0,05) yaş gruplamasına bakıldığında 8 yaş üstü yaş grubunun anlamlı olarak daha başarılı olduğu görülmüştür (p0,05). Apareyin ağız hijyenine etkisinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Ez Space Maintainer direkt yapıştırılabilir yer tutucu, ortalama ağızda kalım süresi, başarı oranı ve ağız hijyenine etkisine göre konvansiyonel tipte yer tutuculara benzer olarak işlevsel olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Clinical usage of the new type of space maintainers were begun with the improvements of the adhesive systems in the past years. The new type of these space maintainers was called direct bonded space maintainers. Impression process and laboratory work are not required. The system is totally reversible and does not require multiple visits and on-going patient cooperation.The purpose of this study was to evaluate the clinical usability, success, survival time and the effect on the oral hygiene of a new type of standardized direct bonded space maintainer that named Ez Space Maintainer and also monitor its effect on oral hygiene. In total 27 children (11 girls and 16 boys) aged between 6 and 12 (mean 8, 7±1, 6) were included in the study. Enamel of the buccal surfaces of the teeth was etched with a %35 phosphoric acid gel for 60 seconds for both primary and permanent teeth. The totals of 41 appliances were bonded according to the product instructions to the buccal surfaces of teeth, using Transbond XT light cure resin adhesive system by one operator. Appliances were monitored for 20 months. A total of 41 space maintainers were applied either to the maxillary or mandibular arch and divided into four groups according to which tooth or teeth missing (A, B, C, D). At the end of the 20 months 41 space maintainers were evaluated between groups for survival time, failure rate and space maintaining according to age, gender and which jaw applied. The effects of the appliance on the oral hygiene also evaluated.There was no statistically difference between groups for success and survival time (p>0.05). Only age, gender and which jaw applied found no significant effect on survival time (p>0.05). Age group over 8 represented less survival time than age group under 8 (p0.05) but age group over 8 found more successful than age group under 8 (p0.05). There was no significant difference between groups for the effect on the oral hygiene (p>0.05). This study represented that clinical success and mean survival time of Ez Space Maintainer is similar to conventional space maintainers.