Kronik periodotitisin tedavisinde tüm ağız dezenfeksiyon ile bir arada mine matriks proteininin kullanımı
Application of full mouth disinfection combined with enamel matrix proteins in the treatment of chronic periodontitis
- Tez No: 306651
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CENK HAYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kronik periodontitisin tedavisinde tüm ağız dezenfeksiyon ile birarada mine matriks proteinin kullanımı: Mikrobiyolojik ve klinik analizleriPeriodontal hastalık; periodonsiyumu etkileyen patalojik olaylar olarak tanımlanabilir. Periodonsiyumun enflamatuar hastalıklarının büyük çoğunluğu bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır ve multifaktöriyel bir doğaya sahiptirler. Birçok farklı faktör bu bölgeyi etkileyebilecek olsa da, diş üzerinde biriken mikroorganizmalar (bakteri plağı ve ürünleri) hastalık etyolojisinde baskın rolü oynamaktadır. Bu nedenle periodontal tedavilerde dişlerin üzerindeki ve çevresindeki ceplerden bakteri birikintileri uzaklaştırılır ve kök yüzeyleri düzleştirilir. Periodontal hastalıkların standart tedavisi bir ya da iki hafta aralıklarla 4 seansta yapılan diş yüzey temizliği ve kök yüzey düzleştirilmesi işlemlerinden oluşur. Ancak çevre ağız içi dokuların dezenfeksiyonu yapılmadığından yeniden enfeksiyon riski vardır. Bu nedenle tüm ağız dezenfeksiyon (TAD) protokolu geliştirilmiştir. Tüm ağız diş yüzey temizliği ve kök yüzey düzleştirilmesi 24 saat içerisinde yapılır, ağız içi komşu dokular solusyonlarla yeniden kolonizasyonu önlemek için temizlenir. 50 kronik periodontitisli hastanın dahil edildiği bu çalışmada 12 haftalık zaman zarfında TAD ile bir arada rejeneratif bir materyal olan mine matriks proteini (test grubu:20 hasta) uygulamasının kronik periodontitisin tedavisinde ki etkinliği, yalnız TAD (kontrol grubu:15 hasta) ve standart periodontal tedavi (kontrol grubu:15 hasta) ile karşılaştırılmıştır. Plak indeks, gingival indeks tedavi başlangiçinda, ve takip eden 3. ,6. , 9. , ve 12. haftalar da, cep derinliği, diş eti çekilmesi, klinik ataçman seviyesi ve kanama indeksi değerlendirmeleri başlangıç ve 12. hafta da yapılmıştır. Bütün tedavi gruplarında belirgin bir klinik kazanç elde edilmiştir. Ancak gruplar arasında bir fark görülememiştir.
Özet (Çeviri)
Application of full mouth disinfection combined with enamel matrix proteins in the treatment of chronic periodontitis: Microbiological and clinical evaluationPeriodontal disease is caused by the pathological events of periodontium. The majority of the inflammatory periodontal diseases are caused by bacterial infections and have multifactorial nature. The microorganisms that accumulate on the teeth (plaque and its products) seem to play the dominant role in the etiology of the periodontal disease. In the absence of bacterial plaque, none of the systemic disease has initiator effect on periodontitis. Therefore, the treatment of the disease is based on the mechanical removal of subgingival and supragingival biofilms from colonized teeth and root surfaces in order to arrest and control inflammatory processes. A standard treatment strategy for periodontal infections often consists of 4 consecutive sessions of scaling and root planing (per quadrant, at 1- to 2-week intervals), without proper disinfection of the remaining intra-oral niches for periodontopathogens. This could theoretically lead to a reinfection of previously disinfected pockets by bacteria from an untreated region/niche. This study aimed to investigate, over an 12 weeks period, the clinical benefits of an one stage full-mouth disinfection with mine matixs proteins usage in the control of severe periodontitis. Fifty patients with severe adult periodontitis were randomly assigned to test and two control groups. The first control group with 15 patient was scaled and root planed, per quadrant, at 2-week intervals and given standard oral hygiene instructions. The oher control group with 15 patient had one stage full-mouth disinfection alone. In the test group the full mouth disinfection and the regenerative material, enamel matrix proteins that new treatment approaches are used together in the treament of the chronic periodontitis for the assessment of their efficiency. A one stage full-mouth disinfection was sought by scaling and root planing the 4 quadrants within 24 hours in combination with the application of saline to all intra-oral niches for periodontopathogens. The plaque index, gingival index were recorded at baseline and at 3, 6, 9, and 12 weeks afterwards. Probing depth, bleeding on probing, gingival recession, and clinical attachment level were recorded at baseline and at 12 week afterwards. All of the treatment modalities had a significant probing depth reduction and gain in attachment up to 12 weeks, and had significant improvments in other clinical parameters.The results of this study showed that all treatment groups provided statistically significant improvement on periodontal health while there were no differences between groups.