Kronik periodontitisin tedavisinde üç farklı tedavi yaklaşımının klinik, mikrobiyolojik ve biyokimyasal parametreler açısından etkinliklerinin değerlendirilmesi
Clinical, microbiological and biochemical effectiveness of three different treatment approaches in the management of chronic periodontitis
- Tez No: 260195
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÇINARCIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, şiddetli kronik periodontitis hastalarının tedavisinde ultrasonik aletlerle gerçekleştirilen tüm ağız dezenfeksiyon (TAD) ve tüm ağız diş yüzeyi temizliği (T-DYT) tedavi yaklaşımlarının klinik, mikrobiyolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine olan etkilerinin, her yarım çenede el aletleri ile gerçekleştirilen diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi işlemlerinden oluşan klasik periodontal tedavi (KPT) ile karşılaştırılmasıdır. Klinik ve radyografik incelemeler sonucunda şiddetli kronik periodontitis tanısı konmuş toplam 60 hasta randomize olarak üç tedavi grubuna TAD (20 hasta), T-DYT (20 hasta),KPT (20 hasta) dağıtıldı. Tüm ağız klinik periodontal ölçümler kaydedildikten sonra dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve subgingival plak örnekleri toplandı. Her bir grupta cerrahisiz periodontal tedavi yaklaşımı uygulandı ve tedavi sonrası 1.ay, 3.ay ve6. ayda klinik ölçümler ile mikrobiyolojik ve DOS örneklemeleri tekrarlandı. Subgingival plak örneklerinde A. actinomycetemcomitans, P. gingivalis,P. intermedia, T. forsythia, F. nucleatum ve total bakteri miktarı real-time PCR yöntemi kullanılarak saptandı. DOS kalprotektin, osteokalsin ve tip-I kollagenin çapraz bağlı N-telopeptid (NTx) seviyeleri ELISA ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the this study is to test the hypothesis whether full-mouth disinfection (FMD) approach provides additional improvements regarding clinical, microbiological and biochemical parameters in patients with chronic periodontitis (CP) in comparison to full-mouth scaling and root planning (FM-SRP) and quadrant-wise therapy (Q-SRP). 60 patients with CP were allocated to three groups: FMD (n:20), FM-RP (n:20), Q-SRP (n:20). At baseline, clinical periodontal parameters were recorded. Gingival crevicular fluid (GCF) and subgingival plaque samples were collected from selected sites and non-surgical therapy was performed. At 1, 3, 6 months after treatment, measurements and sampling were repeated. Real-time PCR was used to determine the quantification of A. actinomycetemcomitans, P. gingivalis, P. intermedia, F. nucleatum, T. forsythia as well as total bacterial counts. GCF calprotectin, osteocalcin and cross-linked N-telopeptide of type I collagen (NTx) levels were analysed by ELISA.