Kamu yönetiminde e-devlet anlayışı: Sakarya Defterdarlığı örneği
E-government concept in public administration: The case of Sakarya Revenue Office
- Tez No: 306689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA AL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yaşanan büyük değişim neticesinde gerek kamu yönetimi anlayışında gerekse de toplumsal ve ekonomik yaşamda köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Kamu yönetiminde yaşanan bu dönüşüm ile bilişim teknolojilerinin ön plana çıkmasıyla birlikte kamu hizmetlerine bir noktadan erişim imkanı sunarak, hayatı kolaylaştıracak olan bilgilere daha kolay ve hızlı ulaşma imkanı sağlayan e-devlet olarak nitelendirilen yeni bir kavram ortaya çıkmıştır. Kamu yönetiminin yeniden yapılanmasının, kamu hizmetlerinde etkinliğin, verimliliğin, hesap verebilirliğin, mali saydamlığın sağlanması için devletler e-devlet uygulamalarına hız vermektedirler.Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, yeni kamu yönetimi anlayışıyla birlikte ön plana çıkan e-devlet olgusu kavramsal seviyede ele alınarak, e-devletin amaçları, yararları, engelleri ve kamu yönetimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, değişen yönetim anlayışıyla birlikte ortaya çıkan e-devlet kavramına ilişkin uygulamaların ortaya çıkışı ve işleyişi Sakarya Defterdarlığı örneğinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, radical changes have occurred about comprehension of public administration and social and economic life as a result of great changes of information and communication technology. This transformation of public administration with the emergence of information technology provides accessibility for the public services and this accessibility has exposed a term named e-government which provides easier and faster accession of informations making life easier. Governments making e-government applications faster to provide resturucting of public administration, efficiency of public services, productivity, accountability and financial transparency.This study consists of two chapters. In the first chapter of study, event e-government that appeared on the foreground with new public administration comprehension approached in the conceptual level and the purpose, benefits, barriers and effect on public administration of e-government have examined. And in the second chapter, the formation and operation applications of e-government term appeared with the change of comprehension of administration were studied on the example ?Revenue Office of Sakarya? .