Locality as a discursive term in recent socially engaged art practices
Günümüz sosyal angajmanlı sanat pratiklerinde söylemsel bir kavram olarak yerellik
- Tez No: 306688
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖDEKAN, PROF. DR. SUSANNE VON FALKENHOUSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmanın konusu, sosyal ilişkiler içinde olan ve ?işbirliği?, ?katılımcılık? yöntemlerini kullanan sanat pratikleri kapsamındaki kentsel mekan bağlamındaki tartışmalarını içeren (kent, mahalle, kamusal alan) yapıt ve projelerinin analiz edilmesidir. Analizin merkezinde, ?yerellik? kavramının bu tür sanat pratiklerinde araştırılması ve bu kavramın sanat pratiklerindeki söylemsel etkinliğinin incelenmesi yer almaktadır. Çalışma, günümüzde tartışılan ?yerellik? kavramının belirli sanat partiklerinde araştırılması ve analiz yapılırken hangi eleştirel parametrelerin ele alınması gerektiği üzerinedir. Tezde, uluslararası 47 sanat projesi ve 29 sanatçı analizi yer almaktadır. Çalışma iki yapıdan oluşmaktadır; birincisi kaynakça araştırması, kuramsal tartışmalar ve ?yerellik? kavramını yeniden kurmaya çalışan bölümlerdir. İkinci yapısı ise örneklem alınan sanat pratiklerini içeren sanatçı ve sanat işleri kataloğudur.
Özet (Çeviri)
The theme of this research is about the socially engaged art practices that are using methods of ?collaboration?, ?participation?, which are in context of urban space (urban, neighborhood, public space) and spatial politics. The research is based on questioning and researching the term ?locality? and its discursive role in related contemporary art practices. This study is about the research of the concept of ?locality? in related contemporary art practices and the question of criteria in analyzing such practices. This study includes analysis of international 47 art projects and 29 artists. The research based on two parts; the first part is chapters that on bibliography research, theoretical discourses and the restructuring the concept of ?locality?. The second part is a catalog of information that contains sampling artists and their artworks.