Düşsel dışavurum
- Tez No: 30670
- Danışmanlar: DOÇ. VEYSEL GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Düş, gerçeğin ve bilinçaltında yatan duygu ve düşüncelerin toplandığı verimli bir kaynaktır. Kaynağını, bilinçaltına itilen korku, kıstırılmışlık duygusu ve bunu kırma isteği, kurulu düzene başkaldırının oluşturduğu resimler, mizah öğesi de kullanılarak spontan bir dille anlatılmıştır. Nesneler arasında kendine özgü ve farklı ilişkiler kurarak, öznel bir“imgeler dili”oluşturulmaya çalışılmıştır. Akrilik, suluboya, yağlıboya, kolaj gibi malzeme ve tekniklerin kullanıldığı yüzey çoğunlukla kağıt olarak seçilmiştir. Saydamlık ve yalınlığın etkin olduğu resimlerde az renk kullanılarak çizgisel ağırlıklı bir anlatım biçimine gidilmiş, imge ve gerçek yaşamdan alınanlar karşılıklı etkileşim içinde bir bütün oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dream, is an origin in which desires kept in subconscious and feelings are gathered. These paintings, which have been inspired by the fear kept in subconscious, being limited and the wish to escape from it and revolting to social order, have been produced in a spontaneous and humorous way. In these paintings, it has been tried to get an original language of image, by setting up some new and special relations between the objects. Paper has been mostly used as the surface of the paintings with acrylic, watercolor, oil color and collage techniques. The paintings in which transparency and simplicity have been seen, are produced with a few number of colors by the unique expression of lines and have expressed the mutual influence of the truth and the image. ii