Çağdaş sanatta düşsel bir alan olarak doğa imgesi
The nature image as an imaginary field in contemporary art
  1. Tez No: 766712
  2. Yazar: NUR PINAR ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORGA KANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Varlığını tinsel ve ruhsal olarak anlamlandırabildiği yegâne varlık olan doğa kavramı; sanat, felsefe, edebiyat, müzik ve bilim alanlarında birçok farklı disiplinde ele alınmıştır. İnsan için bir ifade kaynağı olabilecek doğa, biçimlendirilebilir ve insan ruhuna en elverişli estetiğe sahip olabilen bir varlıktır. Sanat tarihi boyunca birçok sanatçıya eşlik eden 'doğa' kavramı kendinde barındırdığı nesnel dünyayı en uygun şekilde sembolleştirerek doğanın ruhunu kurgulaması için olanak sağlamıştır. Geçmişten günümüze uzanan sanat tarihinde, doğanın bireyde uyandırdığı tinsel alana birer yolculuk ve içsel dünyanın semboller ve imgelerle ifade edilişi araştırılmıştır. Bu çalışma doğa ve insan yaşamının düşsel alanda dışavurumunu farklı disiplinlerde çalışmalar üreten sanatçıların; doğa, düş ve rüya kavramları adı altında eserleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the day people accepted their own existence, manhood took full participation in the nature's creation process. The concept of nature showing its existence by making sense spiritually; It has been developed in many different disciplines in the fields of art, philosophy, literature, music and science. Nature, which is a source of expression for human beings, is an entity that can be formed and has the most aesthetically pleasing human spirit. The concept of 'nature', which accompanies many artists throughout the history of art, has provided us an opportunity to construct the nature's spirit by symbolizing the objective world in the most appropriate way. In the history of art extending from the past to the present, a journey to the spiritual space that nature awakens in the individual and the expression of the inner world with symbols and images had been investigated. This work includes the artists who produce works in different disciplines, expressing nature and human life in the imaginary field; their works were examined under the concepts of nature, imagination and dreaming.