Hacettepe Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümü'nde uygulanmakta olan staj programının değerlendirilmesi
- Tez No: 30671
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
/ ÖZET Eğitimcilerin üzerinde durdukları önemli sorunlardan biri olan stajlar, öğrencilere çalışma ortamının farkına vararak ilk mesleki tecrübe kazanma, akademik program sırasında alınan teorik bilgileri uygulamaya koyma, mesleki motivasyonu sağlama gibi konularda önemli yararlar sağlar. Bu araştırmanın amacı; konuyu kütüphanecilik eğitimi acısından ele alarak, araştırma alam olarak seçilen HÜKB ' nde uygulanmakta olan I. ve II. staj programlarının, öğrencilere hangi acılardan yarar sağladığını, uygulanan programlarda, belirlenen hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığım, ulaşıyorsa nedenlerinin araştırılarak en yüksek düzeyde verimin elde edilebileceği yeni bir staj programının geliştirilmesi olmuştur. Araştırmada HÜKB ' nde iki staj tecrübesi yaşamış 1992-93 ö§retim yılında 4. sınıfa devam eden öğrenciler üzerine kapalı tip anket uygulanmıştır. Ayrıca bu öğrencilerin staj yaptıkları kütüphane ve/veya dokümantasyon merkezleri arasından rasgele örnekler yolayla seçilen bir grup ve HÜKB staj koordinatörü ile konu hakkında yapılan görüşmelerle sorunun nedenleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesiyle“HÜKB”nde uygulanmakta. I. ve II. staj programlarının11 değiştirilerek yeni bir staj programının geliştirilmesi gereklidir. Çünkü. HÜKB tarafından yürütülmekte olan mevcut staj programı ile öngörülen hedeflere ulaşılması mümkün görülmemektedir." seklindeki hipotezimiz doğrulanmış ve uygulanmasıyla sorunları en aza indireceği düşünülen yeni bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
111 SUMMARY Fieldworks have been one of the Important issues considered by the educators which provide students with opportunity of first work experience by observing the work place, by practicing the academic theories and being motivated in the profession etc. J The aim of this study is consider above issue within the library education to investigate the ways in which I.st. and II. nd. fieldwork programs presently used by the Department of Library Science of the Hacettepe University in Ankara has been chosen for this study are useful to the students, whether the programs achieved HÖKB ' s goals, if not, the reasons behind and is to development a new fieldwork program to maximize the efficiency and achieve the set gools. In this study, closed questionaries were given to the 4 th. year students who have already completed their second fieldwork. In addition, have been interviews with randomly sampled library and/or documentation centers where the students have attended fieldworks and with the HÜKB ' s fieldwork coordinator. After evaluation and analysis of the study, our hypothesis "First and II. nd fieldwork programs used by HÜKB need to be changed and a new fieldvork program needs to be developed. Because does not arrive HÜKB ' s fieldworkIV aims with the used be present fieldwork programs' has been »erified and a new model to minimize the shortcomings has been developed.