Çocuk istismarı ve ihmalinin nedenleri ve okul başarısına etkileri
- Tez No: 30672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
ÖZET Çocuk istismarı ve ihmalinin çeşitli nedenleri ve çocuk üzerinde bir takım olumsuz sonuçları vardır. Bu çalışmada çocuk istismarı ve ihmalinin nedenlerini ortaya koymak ve çocuk istismarının okul başarısına etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada tarama modellerinden, ilişkisel tarama modelinin karşılaştırma türü kullanılmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında; çocuğun cinsiyeti, ailedeki çocuk sayısı, anne-baba öğrenim düzeyi, annenin çalışma durumu ve anne-baba geçimsizi igi gibi bağımsız değişkenlerle duygusal istismar arasındaki ilişki incelenmiştir. îkinci aşamada; duygusal istismarın okul başarısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara îli, Keçiören îlçe' sindeki resmi ve özel ilkokullarda okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Keçiören îlçe'sinin farklı toplumsal ekonomik düzeyindeki sekiz ilkokulun dördüncü sınıfında okuyan ve öğretmenleri tarafından sınıflarının başarılı ve başarısız öğrencileri olarak seçilen çocuklar örneklem grubu olarak belirlenmiştir. örneklem grubun 127'si kız ve 159'u erkektir. Çocukların önemli bir bölümü {% 73.8) on yaşındadır. IV 4 4PIÇocukların ebeveyni tarafından duygusal istismarına ilişkin sonuçlar genel olarak değerlendiğinde, çocuğun algılamasına göre anne ve babaların bazı istismar davranışların benzer oranda bazılarının ise farklı olduğu görülmektedir. Denenceler ile ilgili su sonuçlar bulunmuştur: Erkek çocuklar kızlara göre daha fazla istismar edilmektedirler. Ailedeki çocuk sayısı arttıkça ebeveynin istismar ve ihmal davranışları artmaktadır. öğrenim düzeyi düşük anne ve babalar arasında istismar ve ihmal davranışları daha fazla görülmektedir. Çalışmayan anneler çocuklarını daha fazla istismar etmektedirler. Anne-baba geçimsizliğinin olduğu ailelerde, çocuk istismarı ve ihmalinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Çocuk istismarı ve ihmalinin okul başarısını etkilediği ve başarısız öğrenciler arasında istismarın daha fazla görüldüğü bulunmuştur. Ancak bu sonuç bir neden-sonuç ilişkisini göstermemektedir. Her ne kadar ülkemizde çocuk istismarının korkulacak bir boyutta olmadığı ifade edilmekteyse de, çocuğun ve anne- babanın bazı özelliklerinin aile içinde çocuk istsimarı ve ihmalini etkilediği ayrıca çocuk istismarı ve ihmali ile okul başarısı arasında önemli bir ilişkinin olduğu bu araştırmanın en önemli bulgularındandır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Both the child abuse and neglect have numerous reasons and unfavorable effects on the child. Therefore, this study has been carried out to find the reasons of abuse and neglect and to find out their effects on the success of the child in school. In this study, the dependent and independent variables are compared. In the first phase of the research the relation between emotional abuse and some independent variables like the sex of the child, number of children in the family, the educational level of the parents, the job of the mother, and the problems between the parents are investigated. In the second phase, effect of emotional abuse on the success of the child in school has been studied. The population on which the study has been carried out is formed from the students of some private and state schools in Keçiören district of Ankara. The students seleceted by their teachers according to the degree of success in their studies constitute sample group. The sample covers 127 girls and 159 boys. Majority of the students are : at the age of ten. The schools selected for research represent the different socio-economic levels in Keçiören district. VIWhen the results in relation to the emotional abuse of the chilren are evaluated from a general standpoint, the abusive behaviour of the parents show differences and similarities in some respects according to the perception of child. The results obtained from the testing hypothesis are as fol lows: Compared to girls boys are abused to a greater extent. The attitudes pertaining to abuse and neglect intensify as the number of children in the family grows. Furthermore, the above mentioned attitudes are seen more frequently among parents with a low level of education. Besides, mothers without a job abuse their children more. In those families where there are problems between the parents, the level of child abuse and neglect is more intense. What is more, is that the attitudes of abuse and neglect affect the success of the child negatively at school, as a result abused students are less successful than the others. However, this result does not display a cause-effect relation. Although it is said that child abuse is not at an alarming rate in Turkey, some of the characteristics of the child and his parents play an important role in the child abuse and neglect. The research indicate that there is a significant corelation between the child abuse and neglect and the success in school. VII Â