Yetiştirme yurtlarında kalan gençlerin benlik saygıları üzerine bir inceleme
- Tez No: 30673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Çeşitli sebepler ile aileleri yanında bakılamayan korunmaya muhtaç gençlerin kendilerine güven ve saygı duyan bireyler olarak yetişmeleri amaçlanır. Bu çalışma, yetiştirme yurtlarında kalan gençlerin benlik saygılarını saptamak ve benlik saygılarını etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, tarama modellerinden ilişkisel tarama modelinin karşılaştırma türü kullanılmıştır. Çalışma evrenini, Eskişehir, Bursa ve Denizli illeri kız ve erkek yetiştirme yurtlarında kalan bir öğrenim kurumuna devam eden veya bir sanat öğrenen, 15-18 yaş arası kız ve erkek 223 genç oluşturmuştur. Araştırmada veriler“Anket”ve“Rosenberg Benlik Sayısı Envanteri”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma kapsamına giren gençlerin 83'ü kız, 139'u ise erkektir. Gençlerin yaş ortalaması 16.33'dür. Yetiştirme yurtlarında kalan gençlerin önemli bir kısmının (% 89.3) anne veya babası sağdır. Genel olarak ebeveynlerin eğitim düzeyi düşük olmakla birlikte babaların eğitim durumu annelere göre daha yüksektir. Gençlerin önemli bir kısmı bir sos yal hizmet kurumunda kalmadan önceki yaşamlarını anne-baba veya büyükanne- büyükbabaları ile geçirmişlerdir. Yetiştirme yurtlarında kalan gençlerin benlik saygısı puanı ortalaması 2.46 puan olarak bulunmuştur. Bu puan orta düzey benlik saygısı anlamına gelmektedir. Denenceler ile ilgili şu sonuçlar bulunmuştur: Okuyan gençlerin benlik saygıları sanat öğrenenlere göre daha yüksektir. Okuyan kızların benlik saygıları sanat öğrenen erkeklere göre daha yüksektir. Yetiştirme yurt olanaklarını yeterli olarak değerlendiren gençlerin benlik saygıları ye tersiz olarak değerlendirenlere göre daha yüksektir. Arkadaş, edinme güçlüğü ol mayan, yetiştirme yurdu dışında yakın arkadaşı olan gençlerin benlik saygıları diğerlerine göre daha yüksektir. Okulda/işyerinde kendini başarılı olarak algılayan gençlerin benlik saygıları kendini başarısız olarak algılayan gençlere göre daha yüksektir. Gelecek beklentisi olumlu olan gençlerin benlik saygıları olumsuz olanlara göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The children who are not cared properly in their own families because of various reasons, and so who need special care by social work instutions.are aimed in their training to make them self-reliant and self-esteemed individuals.This study has been carried out to find the self-esteem levels and the factors effecting the self-estem of the youngsters who are the residents of the child care institutions. This study has been carried out in a descriptive base with comparative approach to find out the relationship between the dependent and independent variables. Sample covers male and female youngsters who are residing in Eskişehir, Bursa, Denizli child care institutions and who are attending the educational and vocational training programs. Data was collected through a questionnare designed by researcher and the“ Rosenberg Self Esteem Inventory ”.Research covers totally 223 male (139 ) and female ( 84) yougsters who are in the age of 1 5 to 1 8. Majority of the youngsters are at the age of 1 6. Most of the youngsters' fathers or mothers are alive (%89.3).ln general.their parents' educational levels are low. But, the educational level of fathers is higher than mothers'.The important part of the youngsters had lived with their parents or close relatives like grand mother or grand fatherbefore coming to the“child care institutions”. The avarage self-esteem score of the youngsters is investigated as 2.46.This score means medium self-esteem. Hypothesis results are as follows: The self-esteem of the of the youngsters who are attending the school education program is higher than the youngsters who are attending one of the vocational training programs. The self-esteem of the of the youngsters who are perceiving the institutions' conditions as sufficient is higher than the youngsters who are not perceiving as sufficient. The youngsters who are not in difficulty for having friends and who have friends in the outside of the institution have higher self esteem than others. The youngsters who perceives themselves as successful individuals in the school or in the work have higher self-esteem than the others who are not perceiving themshelves as successful. The self-esteem of the youngsters whose expectations of their future life is positive, is higher than the youngsters whose expectations are not positive. in