Kşanti Kılguluk Nom Bitig'de ekler: Giriş-inceleme-metin-dizin
Kşanti Kilguluk Nom Bitig?de ekler: Text-examination-index
- Tez No: 306725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİ KÜÇÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 560
Özet
Eski Uygur Türkçesi aslında Köktürkçenin bir devamı olmakla birlikte kendi bünyesi içerisinde kültür çevrelerinin değişik olması nispetinde bazı ayrılıklar göstermektedir. Bu farklılık değişen dünya görüşü ve ifade edilen kültür malzemesiyle izah edilebilir. Dilin iç yapısında ve ifade vasıtalarında olan bu ayrılık Eski Uygur Türkçesinde çok zengin bir yazın vücuda getirilmesinde önemli rol oynamıştır.Uygur Türkçesi dönemi eseri olan Kşanti Kılguluk Nom Bitig adlı sudur bir günah çıkarma kitabıdır. Eser yalnız yaşanılan hayattaki günahlar için değil, geçmiş ve gelecek hayatlardaki günahlar için de bağışlama dileyen bir tövbe duasıdır. Üzerinde çalıştığımız eser gerek içerik gerek yapısal özellikleri bakımından incelenmesi gereken bir eserdir.Çalışma giriş, inceleme, metin ve dizinden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde Uygur dönemine ait eserlerle ilgili bilgi verilmiştir. İnceleme bölümünde ise eserde geçen ekler ?çekim ekleri? ve ?yapım ekleri? şeklinde sınıflandırılarak görevlerine göre incelenmiştir. Çalışmamızın beşinci bölümünde metin verilmiştir. Genel dizinde ise metinde geçen sözcüklerin anlamı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although old Uyghur Turkish is the continuation of the Köktürkçe there are some differences because of the different cultural environment. This differences can be defined as the chancing philosophies and the cultural outputs. The differences of language construction and the expression styles have an important role in having a productive literature of old Uyghur Turkish.Kşanti Kılguluk Nom Bitig which is one of the Uygur Turkish period works is about confession. The work is a repenting petition which asks God for forgiveness not only present life but also past and future lives.This study consist of intruction, analysis, text and index. The information about Uyghur period works are given in the introduction. The appendixes in the work are studied with a classification as suffixes and affixes. The text is given in the fifth parth of our work. The meanings of the words in the text are given in the index.