Kşanti kılguluk nom bitig ve daśakarmapathāvadānamālā'da ikilemeler
Hendiadyses in kšanti kilguluk nom bitig and daśakarmapathāvadānamālā
- Tez No: 556090
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Eski Uygur Budist Edebiyatına ait bir tövbe metni olan Kşanti Kılguluk Nom Bitig (BT 25) ile ait anlatı metni olan Daśakarmapathāvadanāmala (BT 37) metinlerindeki ikilemeler tespit edilmiştir.“1. Giriş”bölümünde ikilemenin tanımı ve araştırmacıların ikileme türünü nasıl adlandırdığından bahsedilmiş, günümüze kadar yapılan ikileme çalışmaları hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Çalışmanın amacı ve yöntemi verildikten sonra incelenen eserler ve üzerinde yapılan çalışmalar tanıtılmıştır.“2. İkilemelerin Özellikleri”bölümünde ikilemeler ses, hece, yapı, sözcük türü, köken ve anlam bakımından incelenmiştir.“3. İkilemeler Sözlüğü”bölümünde tespit edilen ikilemeler alfabetik sıra ile sıralanmış ve Türkçe – Almanca karşılıkları verilmiştir. Her ikilemenin metinde geçtiği bağlam örnek olarak verilmiş, ikilemenin tespit edildiği metin veya metinler gösterilmiştir. Ayrıca ikilemenin metindeki kullanım sıklığı verilmiştir.“4.Tekrarlar ve Pekiştirmeler”bölümünde tespit edilen tekrar ve pekiştirmelerin Türkçe ve Almanca karşılıkları verilmiş, metinde geçtiği bağlam gösterilmiş ve kullanım sıklığına yer verilmiştir. 5. bölüm“Sonuç”bölümüdür.
Özet (Çeviri)
In this study, which has been prepared as master thesis, hendiadyses in repentance text of Kšanti Kilguluk Nom Bitig (BT 25) and narrative text of Buddhist Uighurs Daśakarmapathāvadanāmala (BT 37) have been identified.“1. Introduction”, the definition of hendiadys and how the researchers named the type of hendiadys are mentioned. Brief information about the hendiadys studies carried out to date. After the aim and method of the study were given, the books and the studies conducted on it were introduced.“2. Features of Hendiadyses”it is the section which includes the hendiadyses's analysis in terms of sound, syllable, structure, choice of word, origin and meaning.“3. Dictionary of Hendiadyses”identified hendiadyses are listed in alphabetical order and given Turkish and German meanings. Also, the context they were used and how frequently they were encountered is also given.“4. Reduplication and Intensity”in this section, the Turkish and German equivalents of the identified reduplication and intensity are given. The context in which the text is mentioned and the frequency of use are given. The last chapter is“5. Conclusion”.