Eğitim denetçilerinin iletişim becerileri konusunda öğretmenlerin görüşleri ve beklentileri
Teachers' opinions and expectations about the communication skills of educational supervisors
  1. Tez No: 306746
  2. Yazar: DENİZ GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN ATANUR BASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, eğitim denetçilerinin iletişim becerilerine yönelik, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin görüşlerinin ve beklentilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesinde görev yapan 3906 öğretmen oluşturmaktadır. Bu evreni temsil eden 357 öğretmen örnekleme alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Özgözgü (2008) tarafından geliştirilen ?Denetmenlerin İletişim Becerileri Ölçeği? kullanılmıştır. Öğretmenlere ait kişisel bilgiler araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgiler? formu ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve LSD testi kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir:1. Öğretmenlerin, eğitim denetçilerinin iletişim becerilerine yönelik görüşleri ?Ara Sıra? düzeyinde, beklentileri ise ?Her Zaman? düzeyindedir.2. Cinsiyet, kıdem, öğrenim durumu, okul türü değişkenlerine göre öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık yoktur.3. Branş değişkenine göre öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı farklılık vardır.4. Cinsiyet, kıdem, branş değişkenlerine göre öğretmenlerin beklentileri arasında anlamlı bir farklılık yoktur.5. Öğrenim durumu ve okul türü değişkenlerine göre öğretmenlerin beklentileri arasında anlamlı farklılık vardır.6. Öğretmenlerin eğitim denetçilerinin iletişim becerilerine yönelik görüşleri ile beklentileri arasında anlamlı farklılık vardır.
Özet (Çeviri)
In this research, definement of primary school teachers? opinions and expectations were purposed according to educational supervisors? communication skills. The research group was formed from 3906 teachers that worked during 2009?2010 Academic Year in Yenimahalle, ANKARA. 357 teachers of this research group were chosen for ?Sampling?. ?The Scale of Supervisors Communication Skills?, which was developed by Özgözgü in 2008, was used for data collection. Teachers? personal information was gathered by the researcher via the ?Personal Information? form. Arithmetic avarage, standard deviation, t? test, one-way ANOVA (analysis of variation) and LSD Test were used for data analyzing.The results of this research can be summarised as following:1. Based on educational supervisors? communication skills, teachers? opinions are leveled as ?Sometimes? and teachers? expectations are leveled as ?Always?.2. According to ?Gender, Seniority, Academic Background, Type of School? variables, there isn?t any significant difference between opinions of teachers.3. There is a significant difference between teachers? opinions according to the ?Branch? variable.4. According to ?Gender, Seniority, Branch? variables, there isn?t any significant difference between teachers? expectations.5. According to ?Academic Background and Type of School? variables, there is a significant difference between the expectations of teachers.6. There is a significant difference between the expectations and opinions of teachers, about the educational supervisors? communication skills,