Üniversitelerde öğretim elemanlarının yıldırma (mobbing) davranışlarına maruz kalma düzeyi
The exposure level of mobbing to the academic personnel according to their titles in universities
  1. Tez No: 306747
  2. Yazar: SİBEL KONTAŞ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLSÜN ATANUR BASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Araştırmanın temel amacı, Ankara'da bulunan devlet üniversiteleri örneği incelenerek üniversitelerde yıldırma davranışları yaşanma düzeyi ve sıklığının saptamaktır. Araştırma, tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Öğretim elemanlarının maruz kaldıkları yıldırma davranışlarını belirlemek ve yaşanma sıklığını saptamak amacıyla, Einarsen ve Raknes tarafından hazırlanmış olan ?Negative Acts Questionnairei? anketi, anketin kullanım hakkına sahip olan ?Bergen Bullying Research Group?tan izin alınarak kullanılmıştır. Yıldırmacılarla ilgili kişisel bilgilere ulaşmak için araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan anket kullanılmıştır.Araştırmaya üniversitelerde görevli bulunan ve yansız atama yolu ile seçilen 601 öğretim elemanı katılmıştır. Katılımcılar, tabakalı örnekleme yöntemine uygun olacak şekilde desenlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular kısaca şöyledir:1-Araştırmaya katılan öğretim elemanlarının yaklaşık üçte biri çeşitli kademelerde ve dönemlerde yıldırmaya maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir.2-Yıldırmaya maruz kalanların yaklaşık üçte ikisini kadınlar, üçte birini ise erkekler oluşturmaktadır.3-Üniversitelerde en çok yıldırmaya maruz kalanlar, araştırma görevlileridir. Halen üniversitelerde görevli bulunan araştırma görevlilerinin dörtte biri yıldırmaya maruz kaldığını ifade etmektedir. Aynı şekilde öğretim görevlisi kadrosunda görev yapan personelin de yaklaşık dörtte biri halen yıldırma davranışları yaşamaktadır.4-Yıldırmacıların ise yarısından fazlasını profesörler oluşturmaktadır.5-Fakülteler içerisinde en çok yıldırma davranışlarının yaşandığı fakültenin ise Eğitim Fakülteleri olduğu görülmüştür.6-Katılımcıların büyük çoğunluğu, ?çalışma hayatının ilk yıllarında? ve ?meslek yaşamlarının en başarılı döneminde? yıldırmaya maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir.7-Katılımcılar, yıldırmaya maruz kalma nedeni olarak en çok ?kıskançlık? ve ?işteki başarılar? maddelerini işaretlemişlerdir.8-Yıldırmaya karşı tepki olarak ise, katılımcılar en çok ?görmezden gelmeyi? ve ?sessiz kalmayı? tercih etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main goal of the research is to present the level and frequency of the mobbing behaviours in the universities by examining the state universities in Ankara as an example. The scanning type was used as the research model. Determine the behavior of the academic staff are subjected to intimidation and to determine the frequency of experiencing, was prepared by Einarsen and Raknes“Negative Acts Questionnairei”survey, the survey has the right to use the“Bergen Bullying Research Group”definition used by permission. To get the personel information about the mobbing people, a survey which we have developed by examining the previous researches was used.On duty in the research universities and teaching staff participated in 601 randomly selected by the assignment. Participants were stratified sampling method to fit desenlenmeye.601 teaching staffs in the universities participated in the research was selected by the randomly assignment.The result of the research is briefly as following:1-Approximately one-third of the participants stated that they were exposed to mobbing for some period in various sections.2-Out of the personnel who were exposed to mobbing, Approximately two-thirds are women and one third are men.3-The lecturers who were exposed to mobbing the most were the assistants. A quarter of assistants who are still on duty are exposed to mobbing at universities. Similarly, approximately one quarter of the lecturers are exposed to mobbing as well.4-More than half of the mobbers in universities are the professors.5-?The faculties of Education? are those which have the most cases of mobbing behaviours.6-Most of the participants stated that ?they were exposed to mobbing during the first years of their working life? or ?the most successful period in their career?.7-The participants stated that the reasons for mobbing were mostly ?jealosy? and ?success at work?.8-The participants mostly ?ignored the behaviour? or ?remained silent? when faced with mobbing.