Zigzag (6,0) karbon nanotüp'ün sensör özellikleri ve DNA baz molekülleri ile etkileşimi: ab-inito hesaplamalar
Sensor properties of the zigzag (6,0) carbon nanotube and interacting with the DNA base molecules: ab-inito
- Tez No: 306769
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Yoğunluk fonksiyonu teorisi (YFT) hesaplamaları yapılarak (6,0) zigzag Karbon naotüplerin sensor özellikleri incelenmiştir. Hidrojen adsorbsiyonu ve DNA baz molekül etkileşmeleri ile nanotüplerin elektriksel özelliklerindeki değişimler YFT `yi temel alan CASTEP paket programı kullanılarak belirlenmiştir. Hesaplamalarda Wang ve Perdew tarafından önerilen PW91 değiş-tokuş korelasyon potansiyeli içeren Genelleştirilmiş Eğim Yaklaşımı (GEY) kullanılmış ve elektron ? iyon etkileşimi ultrasoft sözdepotansiyel kullanılarak tanımlanmıştır. Elde edilen sonuçlar karbon nanotüpün yasak eneji aralığının hidrojen adsorbsiyonu ile iletkenden yarıiletkene bir geçiş sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we have been investigated the sensor properties of (6, 0) zigzag Carbon nanotube by first principle density functional theory (DFT) calculations. The variations of electrical properties with DNA molecules interaction and hydrogen adsorption and of nanotubes are performed using the CASTEP program package which is DFT code, operating in a plane-wave basis set. The generalized gradient approximation (GGA) is used with the exchage-correlation potential by Wang and Perdew (PW91). The electron-ion interaction was considered in the ultrasoft pseudopotential. The estimated results shown that band gap modifications occur in C nanotube with hydrogen adsorption by inducing a conductor - semiconductor transition.