Karbon nanotüplerin fiziksel özellikleri üzerine katkılamanın etkilerinin incelenmesi
Investigation of doping effects on physical properties of carbon nanotubes
  1. Tez No: 299434
  2. Yazar: ERKAN TETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez çalışmasının içeriğini üç aşamada hazırladık. Birinci aşamada, tek duvarlı karbon nanotüplerin geometrik yapılarını ve nasıl elde edildiği inceledik. İkinci aşamada, yoğunluk fonksiyoneli teorisi (DFT) ve ab-initio pseudo-potansiyel yöntemini kullanarak, geometrik yapılarına göre seçtiğimiz bazı grafen ve nanotüplerin elektronik bant yapılarını, toplam durum yoğunluklarını ve elektron yoğunluklarını inceledik. Son aşamada ise, seçtiğimiz bir nanotüp üzerine katkılamanın etkileri gözledik.Çalışmada kullandığımız grafen ve nanotüpler zigzag (6, 0), zigzag (7, 0) chiral (6, 2), chiral (6, 3) ve armchair (7, 7) olarak sıralanmaktadır. İlk olarak bu nanotüpleri elde edebileceğimiz bir program hazırladık. İkinci aşamda grafen ve nanotüpün elektronik özelliklerini elde edip, grafenden nanotüpe döndürmenin etkilerini inceledik. Yaptığımız hesaplamalarda zigzag (6, 0) nanotüpün metalik özellik gösterdiğini bulduk. Chiral vektörünü değiştirerek elde ettiğimiz zigzag (7, 0) nanotüpün yarıiletken özellik gösteren bir malzeme olarak bulduk. Yarıiletken yasak bant aralığını 0,5022 eV olarak elde ettik. Armchair (7, 7) nanotüpün metalik özellik gösteren bir nanotüp olarak elde ettik. Chiral (6, 2) nanotüpün 0,8291 eV yasak bant aralığına sahip bir yarıiletken olduğunu bulduk. Chiral (6, 3) nanotüpü düşük bant aralığına sahip bir sankimetalik (quasimetallic) nanotüp olarak elde ettik. Son aşamada bor ve berilyum atomunun nanotüplerin iletkenlik özelliğini arttırdığını, azot, oksijen ve klor katkılanan nanotüplerin iletkenlik özelliğinin azaldığını ve silisyum katkılanan nanotülerin iletkenlik özelliğinin değişmediğini bulduk.
Özet (Çeviri)
We prepared the contents of this thesis in three stages. The first stage, we examined the single-walled carbon nanotubes geometric structures and how they were obtained. The second stage, we examined the electronic band structures, total density of states and electron density of some the graphene and nanotubes which we selected according to the geometric structures, using density functional theory (DFT) and ab-initio pseudo-potential method. In the last stage, we observed the doping effects on a nanotube which we selected.We used the zigzag (6, 0), zigzag (7, 0) chiral (6, 2), chiral (6, 3) and armchair (7, 7) graphene and carbon nanotubes. The first stage, we prepared a program which we will obtain this nanotubes. We obtained the elektronic properties of this graphene and carbon nanotubes and examined the effect of rolling from graphene to nanotubes. In our calculations, we found that zigzag (6, 0) nanotube show matallic behavior. We changed the chiral vector of zigzag (6, 0) and obtained the zigzag (7, 0) nanotube which shows simiconductor behavior and have energy gap and has Eg = 0,5022 eV band gap. We obtained the armchair (7, 7) carbon nanotube which shows matallic behavior. We found that chiral (6, 2) carbon nanotube is a semiconductor and has Eg = 0,8291 eV band gap. We obtained a low band gap for chiral (6, 3) carbon nanotube which is a quasimetallic carbon nanotube. Finally, we found that the bor and beryllium increase the conductivity property of carbon nanotubes. The nitrogen, oxygen and chlorine decrease the conductivity property of carbon nanotubes. The silicon is not changed the conductivity property of nanotube.