Yatak odası mobilyası üretiminde zaman etüdü uygulaması
Time study application for manufacturing of a bedroom suite product line
  1. Tez No: 306778
  2. Yazar: IŞIL AKYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Üretim sistemlerinde maliyetlerin düşürülmesi, dolayısıyla verimliliğin arttırılması açısından üretim zamanın önceden tespit edilmesi ve kısaltılması büyük önem taşımaktadır. İş etüdü bu soruna, üretimin standart zamanını hesaplayarak ve mevcut metotların etkinliğini artırarak çözümleme yönünden yaklaşmaktadır. Türkiye'de küçük ölçeklilikten büyük ölçekliliğe geçme aşamasındaki mobilya endüstrisinin üretimle ilgili sorunları maliyetleri artırmakta, sonuçta da ekonomikliliğin, karlılığın ve sonuçta verimliliğin düşmesine sebep olmaktadır. Bu çalışmada ahşap mobilya endüstrisinde zaman etüdü yapılmıştır. Çalışmanın yapıldığı işyerinde, bir ürüne ait üretim zamanı ve üretim miktarı tespit edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda; yatak odası grubunun ürünlerinin toplam üretim zamanının 281,72 dakika olduğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler tesisin kapasitesinin belirlenmesinde kullanılabilecektir. Sipariş üzerine üretim yapan tesiste, belirlenen hat üzerinde günde 3 yatak odası grubu üretilebilir.
Özet (Çeviri)
Determining in advance and decreasing of manufacturing time have great importance in terms of declining costs in business life, and also, increasing productivity. Work study has an approach to this problem, which is solving it by calculating standard time of manufacturing and increasing the efficiency of present methods. Manufacturing problems of furniture industry, being at the transition stage from small scale to big scale in Turkey, increases costs and it causes that affordability, profitability and productivity to decrease. In this study, application of work study in wooden furniture industry is determined as the subject. In the study, manufacturing time and quantity of a product are determined by investigating present method in the workplace. At the end of the study, total manufacturing time of the pieces of bedroom suite product line is determined as 281,72 minutes. Research data gathered will be available in determining the capacity of the facility. Order production facility, specified on line can be produced about 3 bedroom group per day.